Zlomenina krčku zpravidla vyžaduje operaci. Rizikoví jsou hlavně lidé s osteoporózou

13. 11. 2023 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos/Katerynakon

Zlomenina krčku nastává, když se zlomí horní úzká část stehenní kosti. Zvýšenému riziku tohoto zranění jsou vystaveni zejména starší lidé a jedinci trpící osteoporózou, kteří mají řidší kosti náchylné ke zlomení. Obnovení hybnosti kyčle vyžaduje chirurgický zákrok a také rehabilitaci, která může trvat několik měsíců. Pro snížení rizika zlomeniny krčku stehenní kosti je důležité pečovat o své zdraví a pravidelně navštěvovat lékaře.

Co je zlomenina krčku?

O zlomenině krčku většinou hovoříme v souvislosti se zlomeninou krčku stehenní kosti (femuru). Krček stehenní kosti je úzký a slabší úsek kosti, který se nachází mezi hlavou a tělem stehenní kosti. Přestože se tento úraz může na první pohled jevit jako banalita, ve skutečnosti může člověka ohrozit na životě.

Toto závažné zranění postihuje zejména starší osoby v důsledku řídnutí a zvýšené lámavosti kostí. Zlomenina krčku obvykle způsobuje silnou bolest a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. [1, 23]

Jak vzniká zlomenina krčku stehenní kosti?

Většina zlomenin krčku stehenní kosti vzniká důsledkem nehody, jako je pád. K tomuto zranění dochází převážně u seniorů, kteří trpí řídnutím kostí. Nejčastější příčinou zlomeniny krčku je tedy osteoporóza a úraz. U lidí s osteoporózou však mohou zlomeninu způsobit i každodenní činnosti, jako je chůze, stání nebo vstávání ze židle.

Zlomenina krčku někdy postihuje také sportovce, zejména vytrvalostní běžce, u nichž může dojít k poranění v důsledku opakované, nadměrné námahy. V takovém případě hovoříme o únavové zlomenině. [4, 56]

Jaké má zlomenina krčku příznaky?

Příznaky zlomeniny krčku se obvykle objeví náhle, ihned po zranění. Někdy se však mohou rozvíjet postupně a v průběhu času se zhoršovat. Projevy typicky zahrnují:

 • Bolest: obvykle bývá silná a ostrá, výjimečně může být také mírná. Většina lidí pociťuje bolest v oblasti stehna, vnější kyčle, pánve a třísel. Bolest může vystřelovat i do hýždě až k noze. Dokonce ji můžete cítit i v koleni.
 • Omezená pohyblivost: většina lidí se zlomeninou krčku stehenní kosti nemůže stát ani chodit. Někdy je chůze i stání možné, obvykle však bývá zatěžování poraněné nohy nesnesitelně bolestivé.
 • Fyzické změny: kromě zmiňovaných obtíží, můžete mít na kyčli modřinu, jedna z vašich nohou se může zdát kratší než druhá nebo kyčel může vypadat, že není ve správné pozici, a může být zkroucená nebo vytočená. [7, 89]

Možné komplikace zlomeného krčku

Pokud je zlomenina krčku stehenní kosti léčena krátce po pádu, může lékař obvykle zabránit chronické progresi a těžké osteoartróze kyčle. Včasná diagnostika a léčba zlomeniny krčku stehenní kosti je proto velmi důležitá.

V případě pozdního ošetření se funkce kyčelního kloubu bude pravděpodobně průběžně zhoršovat. Bolesti kyčle se nejprve projeví pouze při zátěži, později se však bolest stává součástí každodenního života a přechází v chronický problém.

Komplikace zlomeného krčku u starých lidí

Zlomenina krčku může zejména u seniorů snížit nezávislost a někdy i zkrátit život. Přibližně polovina starších lidí s tímto zraněním není schopna znovu získat schopnost žít samostatně. Když zlomenina krčku brání pohybu po dlouhou dobu, komplikace mohou zahrnovat:

 • krevní sraženiny v nohou nebo plicích,
 • proleženiny,
 • zápal plic,
 • další ztrátu svalové hmoty, zvýšení rizika pádů a zranění,
 • smrt. [10, 11, 12, 13]

Diagnostika zlomené nohy v krčku

Praktický lékař může často diagnostikovat zlomeninu kyčle na základě příznaků a abnormální polohy kyčle a nohy. Zlomeninu však potvrdí až rentgenové vyšetření, které zároveň ukáže přesné místo a rozsah poranění.

Pokud rentgen neodhalí zlomeninu, ale bolesti kyčle u vás stále přetrvávají, může vás lékař objednat na magnetickou rezonanci (MRI), scintigrafii skeletu nebo CT sken, který využívá počítač a několik rentgenových paprsků k podrobnému zobrazení poškozené oblasti, aby odhalil i drobnou zlomeninu. [14, 15, 16]

Bolest nohou nepodceňujte. Může značit i vážnější choroby oběhového systému
Přečtěte si také:

Bolest nohou nepodceňujte. Může značit i vážnější choroby oběhového systému

Zlomenina krčku: léčba

Pacient v první řadě podstoupí operaci, která stabilizuje stehenní kost a kyčelní kloub. V některých případech se provádí částečná nebo totální endoprotéza, tedy náhrada poškozeného kloubu umělou protézou.

Typ operace obecně závisí na tom, kde a jak závažná je zlomenina, zda jsou zlomené kosti zarovnány nesprávně, jaký je věk pacienta a jak vypadá jeho základní zdravotní stav. Nezbytnou součástí léčby je také následná rehabilitace.

Lékař vám dále může předepsat analgetika, která pomohou snížit bolest a zánět. Pokud jste podstoupili operaci zlomeniny krčku, můžete také dostat antibiotika ke snížení rizika infekce a léky proti srážení krve k prevenci trombózy a plicní embolie.

Operace zlomeniny krčku

Operace zahrnuje opravu poraněné kosti pomocí šroubů. Kovové šrouby se vkládají do kosti, aby ji držely pohromadě, zatímco se zlomenina hojí. Někdy jsou šrouby připevněny ke kovové desce, která je umístěna na povrchu stehenní kosti.

V případě celkové náhrady kyčelního kloubu je nahrazena část stehenní kosti a jamka kosti pánevní umělými protézami. Totální endoprotéza je spojena s lepšími dlouhodobými výsledky u zdravých dospělých.

V některých případech není nutné provést celkovou endoprotézu a můžete podstoupit pouze částečnou náhradu krčku. Částečná náhrada bývá často doporučena pro osoby, které mají jiné zdravotní potíže nebo již nežijí samostatně. [17, 18, 19]

Zažili jste někdy zlomeninu krčku stehenní kosti?

Rehabilitace po zlomenině krčku

Rehabilitace se na začátku soustředí na zlepšení rozsahu pohybu a posílení této oblasti. Po dobu prvních 6 týdnů zpravidla probíhá nácvik chůze a cvičení na posílení svalů. V závislosti na typu operace se rozhoduje o tom, jak bude postupovat následná péče.

Ve spolupráci s ergoterapeutem bývá pacientům zajišťováno osvojování praktických dovedností pro zachování nezávislosti v každodenním životě. Tyto dovednosti zahrnují například používání toalety, koupání, oblékání a vaření.

Pracovní terapeut dále vyhodnotí, zda potřebujete pro obnovení pohyblivosti a samostatnosti použít chodítko nebo invalidní vozík. Přibližně po pěti měsících bývá u zdravých osob možné zařadit sporty nenáročné na klouby, jako je jízda na kole nebo plavání. [20, 21, 22]

Prevence zlomeniny krčku

Ne vždy je možné předejít zlomenině krčku, nicméně riziko zlomeniny můžete snížit několika způsoby:

 • Buďte aktivní: cvičení zvyšuje svalovou sílu a pomáhá předcházet úbytku kostní hmoty.
 • Správná strava: strava, která je bohatá na vitamín D a vápník, může posílit vaše kosti.
 • Zdravý životní styl: udržujte si zdravou váhu, konzumujte čerstvé suroviny bohaté na důležité živiny, nekuřte a nepijte příliš mnoho alkoholu.
 • Pravidelné lékařské prohlídky: poraďte se se svým lékařem o testování hustoty vašich kostí, které odhalí známky osteoporózy. Pokud se vám podaří tento stav odhalit včas, může vám lékař doporučit léky, které zpomalují ztrátu kostní hmoty a posilují kosti.
 • Opatrnost: odstraňte z domova veškeré překážky, které by mohly zapříčinit pád. Buďte opatrní při používání schodů nebo při chůzi po náledí. Pokud máte Parkinsonovu chorobu, poraďte se se svým lékařem o tom, jak předcházet pádům a udržovat lepší rovnováhu.
 • Kontrola zraku: problémy se zrakem mohou zvýšit riziko pádu. Nechte si zkontrolovat zrak při pravidelných lékařských prohlídkách. Pokud již nosíte brýle nebo kontaktní čočky, ujistěte se, že máte vždy správné dioptrie.
 • Použijte hůl nebo chodítko: pokud se při chůzi necítíte stabilní, zeptejte se lékaře nebo ergoterapeuta, zda by vám tyto pomůcky mohli poskytnout. [23, 24]

Zdroje: emedicine.medscape.com, knihovna.lf2.cuni.cz, stefajir.cz, joint-surgeon.com, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, hopkinsmedicine.org

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?