Při osteoporóze dochází k řídnutí kostní tkáně. Na vině může být špatná životospráva

3. 5. 2019 9:00
2 nové názory

Osteoporóza je chronické onemocnění, které se projevuje postupným řídnutím kostní tkáně a poruchami její struktury. Kosti se kvůli tomu ztenčují, jsou křehčí a také náchylnější ke zlomeninám. Nemoc může zpočátku působit velice nenápadně, později se však často dostaví silné bolesti zad, dojde ke ztrátě tělesné výšky, snížené pohyblivosti páteře či vytvoření hrbu. 

Co je osteoporóza?

Díky kostnímu metabolismu dochází v každé jednotlivé kosti lidského těla k neustálé přestavbě. Zatímco v dětství a dospívání převažuje novotvorba kostní tkáně, později se situace změní a po krátkém období rovnováhy převáží v dospělosti (zhruba po 30. roce věku) její odbourávání. Přirozený úbytek kostní tkáně se u člověka po padesátce pohybuje kolem 1‒2 % za rok, vlivem různých příčin však může dojít k výraznému navýšení.

Osteoporóze se někdy říká také „tichý zloděj kostí“, zpočátku totiž může působit velice nenápadně. Řídnutí kostí nemusí být na první pohled zřejmé, na kostech se ovšem postupně začnou vytvářet póry, dochází k úbytku vápníku a dalších důležitých minerálů. Následkem tohoto onemocnění u nás utrpí zlomeninu zhruba každá třetí žena a každý šestý muž nad 50 let.

Hlavní příčiny osteoporózy

Osteoporóza může být spojena s celou řadou různých příčin. Vyšší riziko hrozí především ženám po menopauze, u kterých se snižuje produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu a jeho ochranný vliv na kosti se tak postupně vytrácí. Z tohoto důvodu dochází k častým zlomeninám, na které si stěžuje až 50 % žen.

Další rizikové faktory:

 • Stáří – věk nad 70 let
 • Nedostatek vitamínu D
 • Nedostatek vápníku
 • Úbytek pohlavních hormonů (menopauza a andropauza)
 • Nízká tělesná hmotnost
 • Nedostatek pohybu a tělesné aktivity
 • Nadměrná konzumace alkoholu
 • Kouření
 • Některé léky (například glukokortikoidy)
 • Výskyt osteoporózy u rodičů
 • Některá chronická onemocnění

Formy onemocnění

Podle toho, co osteoporózu zapříčinilo, rozeznáváme dvě základní formy tohoto onemocnění. Primární osteoporóza může být spojená s ženskou menopauzou, s přirozeným úbytkem kostní hmoty v pokročilejším věku nebo je idiopatická, což znamená, že konkrétní příčina není jednoznačně definovaná.

Co se týče sekundární formy, u té vždy můžeme rozeznat konkrétní příčinu. Jedná se buď o špatné stravovací návyky, konkrétní léky a onemocnění nebo třeba nadměrný příjem alkoholu. Některé faktory, které zapříčiňují vznik osteoporózy, můžeme ovlivnit, jiné neznáme nebo s nimi nic neuděláme.

Příznaky osteoporózy

Jaké má osteoporóza příznaky? Pacienti zpočátku většinou žádné výrazné změny nepozorují, teprve v pokročilém stádiu onemocnění se mohou projevit tyto symptomy:

 • Silné bolesti zad
 • Snadná lomivost kostí
 • Postupná ztráta tělesné výšky (až o 20 cm)
 • Vývoj kulatých zad a vytvoření hrbu
 • Zmenšená pohyblivost hrudního koše a páteře

Zlomeniny se nejčastěji objevují v zápěstí a dalších kostech rukou, v krčku stehenní kosti a při osteoporóze páteře také na obratlích. Ke zlomeninám může dojít velice snadno při jakémkoliv malém úrazu, pádu nebo dokonce při běžných činnostech.

Osteoporóza vyšetření

K diagnostice osteoporózy v současné době slouží především tzv. celotělová osteodenzitometrie neboli DXA. Toto nízkozátěžové rentgenové vyšetření trvá zhruba 20 minut a lékaři jsou díky absorbovanému záření schopní stanovit množství kostního minerálu v nejohroženějších místech. Výsledky mohou odhalit buď méně závažné poškození kostní hmoty (osteopenii), nebo samotnou osteoporózu.

Dále se provádí také rozbor krve, podle kterého lékaři zjišťují hladiny jednotlivých hormonů, množství vápníku, fosforu a aktivního metabolitu vitaminu D. Tyto hodnoty jim následně mohou pomoci zjistit přesnou příčinu osteoporózy.

Jak se léčí osteoporóza?

Když se u pacienta potvrdí osteoporóza, léčba se odvíjí především od jeho věku, pohlaví, celkového zdravotního stavu i příčiny onemocnění. V první řadě je vždy nutné zaměřit se na úpravu jídelníčku a doplnit potřebné množství vápníku a vitamínu D a vitamínu K. Podle doporučení ošetřujícího lékaře by pacienti měli zvolit také vhodný pohyb a cvičení.

Lékař může doporučit také antiresorpční léky, které pomáhají zpomalit nebo zcela zastavit řídnutí kostí. Tyto přípravky brání nadměrnému odbourávání kostní hmoty, přispívají k tvorbě nové a výrazně snižují riziko zlomenin v důsledku mírných nárazů. Nejčastěji se používají bisfosfonáty, veškeré léky na osteoporózu je ovšem nutné užívat pravidelně a dlouhodobě (i několik let).

K léčbě osteoporózy u postmenopauzálních žen se často používá lék s názvem Prolia. V některých případech se lékaři soustředí také na úpravu množství pohlavních hormonů v těle pacienta, jejich dostatečná hladina totiž chrání kostní tkáň před negativními vlivy.

Osteoporóza a přírodní léčba

Kromě vhodné stravy a přiměřeného množství pohybu by se pacienti měli zaměřit na dostatečný příjem vápníku. Ten můžete doplnit nejen prostřednictvím léků, ale také přírodní cestou. Najdete ho například v těchto potravinách:

 • Mléko a mléčné výrobky
 • Brokolice a kapusta
 • Mandle, lískové oříšky
 • Sezam a slunečnicová semínka
 • Maková semínka
 • Fíky
 • Sardinky

Co se týče bylinek, doporučuje se například čaj z kopřivy či z přesličky rolní. Dobré jsou také různé mrkvové, celerové a citronové šťávy. Léčba osteoporózy by však měla být spojená také se omezením konzumace potravin, které vstřebávání vápníku omezují. Sem patří živočišné bílkoviny, sladkosti a sladké nápoje, káva nebo bílá mouka.

Cvičení při osteoporóze

Po konzultaci s fyzioterapeutem nebo rehabilitačním lékařem můžete proti osteoporóze bojovat také pomocí vhodných zdravotnických cviků. Cvičení pomáhá udržovat kosti zdravé a zpomaluje ztrátu kostní hmoty. Správná pohybová aktivita navíc prospívá také vašim svalům a srdci.

Nejdůležitější je cvičení s vlastní vahou, při kterém jsou zatěžovány kosti. Vhodný je třeba jogging, tenis, volejbal, tanec nebo další sporty provozované ve „vzpřímené“ poloze, pomoci však může i zdánlivě obyčejná chůze. Dále můžete vyzkoušet také speciální cviky na výdrž a zvýšení svalové síly, které je vždy nutné provádět pomalu a pravidelně.

Prevence osteoporózy

Vhodnou prevencí je pravidelný pohyb, vyvážená strava a doplňování vitamínu D pomocí umělých preparátů nebo přirozenou cestou, vyhněte se naopak alkoholu a cigaretám. Při podezření na osteoporózu můžete zažádat také o denzitometrické vyšetření. Pokud ho doporučí ošetřující lékař, hradí ho zdravotní pojišťovna, pacient si ale toto vyšetření může zaplatit sám.

Jana Kučerová (neregistrovaný)
Dobrý den, já mám osteoporozu diagnostikovanou téměř tři roky.U nás v rodině se to nikdy nevyskytlo, jsem bohužel první.Chodím na kontroly k lékaři pravidelně a pokaždé mi řekl, že se to o trochu zhoršilo.Nikdy mi ovšem nic pořádně nevysvětlil a neporadil, co mám dělat, tak jsem asi po třech kontrolách změnila lékaře.Teď mám bezvadnou milou paní doktorku.Hned na první návštěvě mi vysvětlila co a jak a prognozu do budoucna.Hned jsem byla klidnější, opravdu pečlivě vše vysvětlila.Dala mi jistá doporučení, co dělat a nedělat, a doporučila mi začít s užíváním vitamínu D3 a vápníku.Vybrala jsem si Biomin dopňky, protože jsou přírodního původu a tudíž mohu být klidná, že si tělo neničím opět nějakou chemickou bombou.Mám tedy Ovovital, a D3 s K2.Zatím beru cca 4 měsíce, tak uvidím, jak to bude fungovat, ale pročítala jsem internet a dočetla se, že tyto látky opravdu na osteoporozu fungují, tak budu ráda, když se můj stav nebude zhoršovat.Samozřejmě jsem úplně přestala pít alkohol a méně solím.
Alžběta (neregistrovaný)
Bohužel vím, o čem mluvíte. Osteoporozu mi loni taky odhalili. Měla jí i má maminka, tedy dědičnost je zde daná. Mám dvě dcery, snažím se je neustále upozorňovat, aby zavčasu dbaly na prevenci. Zdá se, že jsou si toho vědomy a obě jí velmi zdravě, jsou sportovně založené, tedy pohybu mají dostatek. Kromě toho pestré stravy doplňují vitamin D a vápník vyrobený z vaječných skořápek v doplňcích stravy. Zkrátka genetiku ovlivnit nemohou, nicméně věřím, že jim tato prevence bude ku prospěchu a tento "tichý zloděj kostí" se jim vyhne obloukem. Moc bych si to přála.
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?