Změnami cen a úhrad uspořil lékový ústav miliardu korun

11. 6. 2014 8:25
přidejte názor
Autor: Redakce
Změnami cen a úhrad léků dosáhl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za tři měsíce úsporu jedné miliardy korun. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Zdůraznil, že úspory ve veřejném zdravotním pojištění nejsou na úkor pacientů.


O jednu miliardu klesnou zisky farmaceutických firem. Uspořené peníze budou podle ministra využity na úhradu drahé léčby. Pojišťovny loni zaplatily za léky 34 miliard korun.

SÚKL od 1. března do 31. května prověřil ceny a úhrady sedmi přípravků; u tří již rozhodnutí nabylo platnosti a úspora letos dosáhne 464 milionů korun, uvedl ředitel ústavu Zdeněk Blahuta. U dalších čtyř nabudou platnosti nejpozději k 1. srpnu a úspora letos přesáhne půl miliardy korun. Jde o léky na tlak, cukrovku a deprese. Pacienti mají podle Blahuty zajištěno, že je vždy dostanou bez doplatku.

Pět ze sedmi přípravků bylo podle Blahuty ve správním řízení zařazeno na návrh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). „Další návrhy na zkrácené revize VZP chystá,“ potvrdil náměstek pro zdravotní péči Petr Honěk.

Ministr ocenil práci SÚKL na revizích, úspora bude podle něj využita například pro onkologicky nemocné či pacienty s roztroušenou sklerózou. „A můj úkol pro Státní ústav pro kontrolu léčiv je takový, aby do konce roku udělali všechno pro to, aby se úspora zdvojnásobila,“ prohlásil.

Další potenciál úspor vidí Blahuta v současné hloubkové revizi cen a úhrad, která v předchozích letech nabrala velké zpoždění.

Vedle revizní činnosti se chce Blahuta zabývat také reexportem, tedy vývozem levně nakoupených léků do ciziny, kde je firmy prodají dráž. Způsobuje to výpadky dodávek pro české pacienty.

SÚKL chystá podklady pro novelu zákona o léčivech, která by umožnila sledovat přesnou strukturu uvedení léčivých přípravků na český trh a jejich pohyb na trhu. Pokud data ukážou, že na trhu je méně léků, než je běžná spotřeba, sdělí to SÚKL ministerstvu zdravotnictví. To by mohlo na určenou dobu vývoz takového léku zakázat.

Podle starších odhadů skončí v cizině místo u českých pacientů léky až za 16 miliard korun. Podle novějších odhadů jde do pěti procent celkové spotřeby léčiv v ČR. Nejčastějším důvodem výpadku zůstávají poruchy ve výrobě, stažení šarže z oběhu či rozhodnutí výrobce přípravek dočasně nedovážet.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?