Na činnosti sekce se nyní chtějí aktivně podílet především členové několika facebookových skupin spojených s podporou lékařské akce „Děkujeme, odcházíme“. Dominantní roli ve znovuoživení sekce nelékařů sehráli především členové skupiny „Jsem zdravotní sestra a akci ,Děkujeme, odcházíme‘ plně podporuji“, jejichž názory a stanoviska v závěru lékařské protestní akce média opakovaně zveřejňovala. Skupina byla založena v reakci na prohlášení České asociace sester, ve kterém se jménem sester a dalších nelékařů vymezila vůči akci lékařských odborů.
Debatám o obnově sekce předcházela řada návrhů, od hromadného vystupování z České asociace sester po založení samostatného Sesterského odborového klubu, který by dokázal efektivněji hájit zájmy nelékařských pracovníků ve zdravotnictví. V zájmu netříštění odborářských sil však nakonec převládly argumenty pro variantu znovuoživení sekce nelékařů v rámci OSZSP ČR.
Funkce a činnost zdravotnických odborů: Jednou z nejaktivnějších přispěvatelek facebookové skupiny „Jsem zdravotní sestra a akci ,Děkujeme, odcházíme‘ plně podporuji“ je vedoucí sekce nemocnic OSZSP ČR Iva Řezníčková, které jsme se ptali na otázky související s funkcí zdravotnických odborů i budoucí činností sekce nelékařů.
Jak vlastně funguje systém sekcí v rámci zdravotnických odborů?
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR v rámci své struktury zřizuje podle profesních a dalších kritérií odborné sekce. Tyto sekce jsou poradními orgány vedení OSZSP a jejich členové často přicházejí s konkrétními podněty k řešení, informacemi z terénu, legislativními připomínkami a stanovisky. Také se v případě zájmu účastní jednání s odborníky i politiky k dané problematice.
Kolik sekcí v současnosti existuje?
Momentálně jsou ustaveny: sekce nemocnic, sekce sociál, sekce zdravotnických záchranných služeb, sekce nezdravotnických pracovníků, sekce lékařů, sekce hygieny, sekce lázeňství a sekce nelékařských pracovníků, jejíž činnost byla v posledním období utlumena.
Kdo se může stát členem jednotlivých sekcí a podílet se na jejich činnosti?
Uvedené sekce jsou otevřené pro všechny zájemce z řad členů OSZSP ČR, každý má možnost aktivně se zapojit do jejich činnosti. Schází se několikrát ročně a kromě standardních jednání organizují také odborné konference na témata, která zaměstnance ve zdravotnictví trápí a zajímají.
Jaký způsobem se bude v sekci nelékařů pracovat?
Postup práce sekce nelékařských pracovníků bude shodný s postupem práce všech ostatních sekcí, který jsem již popsala v odpovědi na vaši první otázku. Jiné možnosti ani nejsou. Jde spíše o to, využít ten potenciál, v čemž je dlouhodobý problém.
A cíle?
To záleží pouze na nových členech, jaké si sami určí. My jsme demokratický svaz, u nás vedení neurčuje, o čem se bude a nebude jednat. Vždy se ptáme řadových členů, co je trápí, co jim vadí, jaké mají k čemu připomínky, co budou naše priority. Právě proto tyto sekce zřizujeme jako mezičlánek mezi základními organizacemi v terénu a vedením svazu a očekáváme podněty od nich. Z mého pohledu se tedy konkrétní cíle v tuto chvíli vyjmenovat nedají, protože jsou závislé na hlasech „zdola“. Obecně nám vždy jde o zlepšení podmínek pro zaměstnance, a potažmo i pro pacienty. Vše spolu úzce souvisí. Lidé, kteří se chtějí v sekci angažovat, budou předkládat konkrétní body – vždy roční plán – čím se v daném období chtějí prioritně zabývat. Osobně jsem toho názoru, že pokud to má fungovat, nejde ani tak o plány a cíle, jako o to, aby nás bylo slyšet. O jasné formulaci toho, co chceme a nechceme, o možnostech každého člena – zaměstnance se k dění ve zdravotnictví vyjádřit.