Zrušení dvacetikorunového poplatku přitáhlo do ambulancí slovenských lékařů více pacientů. Údaje zdravotních pojišťoven naznačují, že se k lékařům vrátila část lidí, kteří po zavedení poplatku chodit přestali. Počet návštěv v ambulancích se v některých případech zvýšil dokonce o necelých osm procent. Přesně o takové procento přitom po zavedení poplatků návštěvy klesly.
„V posledním čtvrtletí minulého roku, tedy v době, kdy se již poplatky nevybíraly, přišlo k praktickému lékaři pro dospělé o 7,8 procenta lidí více než během stejného období roku předcházejícího,“ uvedl Radoslav Bielka, mluvčí pojišťovny Dôvera. To znamená o 43 tisíc návštěv lékaře více. Návštěvnost navíc nemohla být ovlivněna chřipkovou epidemií, která na Slovensku loni vůbec nebyla.
Ve Všeobecnej zdravotnej poisťovne stoupl počet vyšetření u všeobecného lékaře pro dospělé o 2,8 procenta, což je v přepočtu téměř o 160 tisíc návštěv více. Výrazný nárůst byl zaznamenán rovněž u specialistů. „U odborných lékařů jsme za poslední čtyři měsíce roku 2006 zaznamenali o 846 tisíc vyšetření více než o rok dříve,“ prohlásila mluvčí pojišťovny Petra Balážová.
Poplatky platili slovenští pacienti od června roku 2003. Vláda Roberta Fica zrušila dvacetikorunový poplatek za návštěvu lékaře a padesátikorunový poplatek za den strávený v nemocnici v září loňského roku.
Na rozdíl od návštěv lékaře odstranění padesátikorunového poplatku počet a délku hospitalizací v nemocnicích téměř neovlivnilo.
Pojišťovna Apollo jich v posledním čtvrtletí 2006 zaplatila 18 549, rok předtím jich bylo 18 150. V Dôvere činí rozdíl zhruba 1600 hospitalizací. Údaje potvrdili rovněž ředitelé nemocnic. „Zrušení poplatků hospitalizace neovlivnilo,“ uvedl ředitel Rooseveltovy nemocnice v Banské Bystrici Ján Šulaj.
Podobně reagoval i ředitel Fakultní nemocnice v Nových Zámkoch Marián Karvaj: „V době hrazení padesátikorunového poplatku, tedy do září 2006, bylo měsíčně v průměru hospitalizováno 2470 pacientů, od září 2006 do konce roku byla průměrná měsíční hospitalizace 2466 pacientů. Průměrná délka byla do září 2006 přibližně 7,03 dne, od září 7,07 dne.“
Horší je to s kompenzací zrušených poplatků. Ty přinesly zdravotnictví 2,5 miliardy slovenských korun ročně. Nemocnice za tři roky placení poplatků vybraly asi miliardu.
„Ztracený příjem z výběru dvaceti a padesátikorunových poplatků kompenzovaly zdravotní pojišťovny pouze částečně, přibližně do výšky 50 procent objemu, což v naší nemocnici představuje ztrátu asi čtyři miliony za rok,“ řekl ředitel nemocnice v Martině Julián Hamžík.
Lepší platby chce řešit také ředitel bratislavské fakultní nemocnice Richard Raši. „Kompenzace finančního výpadku je tématem uzavírání smluv se zdravotními pojišťovnami,“ prohlásil.
Pravda