Zubařům se nelíbí, že podle nové normy má ředitele pojišťoven jmenovat stát prostřednictvím ministerstva zdravotnictví.
Investovali, ale nerozhodují
Prezident Svazu průmyslu a dopravy Míl po setkání s Pekárkem uvedl, že zaměstnavatelé a podnikatelé investovali od 90. let do systému pojišťoven nemalé prostředky. Nyní o nich nebudou moct rozhodovat. Je to podle něj, jako kdyby hostinský spravoval svoji restauraci, ale hosté by rozhodovali, zda zaplatí.
Zákon neschválila vláda
Sněmovna koncem loňského roku schválila návrh zákona, který počítá mimo jiné s tím, že v radách zdravotních pojišťoven již nebudou zasedat zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů, ale politických stran. Normu teď posoudí Senát. Předloha má také umožnit, aby stát letos začal platit za nezaměstnané, důchodce či studenty vyšší zdravotní pojistné.
Stomatologická komora ve spolupráci se zaměstnavateli se bude snažit balík zákonů pozměnit ještě při jednání v Senátu.
Ani jednomu z aktérů včerejší schůzky se nelíbí, že za zákonem stojí pozměňovací návrhy poslanců ČSSD a KSČM, a tudíž ho neschválila vláda. Nevylučují, že v případě schválení zákona připraví protesty.
Pekárek včera zopakoval, že jeho organizace v pondělí podpořila lékárníky v jejich chystané tříhodinové stávce. Ani zubaři nejsou spokojeni se zpožděnými platbami Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Problémy s dodatky
„Situace je vážná, po uvalení nucené správy se platby prodlužují,“ uvedl. Zvlášť soukromí lékaři mají podle něj navíc problémy s uzavíráním dodatků ke smlouvám.
Strategie zdravotníků a jejich struktura
- O tom, zda se zubaři a další soukromí lékaři k lékárníkům 30. ledna přidají, rozhodnou na zasedání Koalice soukromých lékařů příští pátek v Praze v Národním domě na Vinohradech.
- Koalice reprezentuje asi polovinu z celkem 40.000 lékařů. Jejími členy jsou Sdružení praktických lékařů, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, Sdružení soukromých gynekologů, Sdružení ambulantních specialistů a Česká stomatologická komora.
Metro