LONDÝN -
„Podle našeho počátečního odhadu může být padělána přibližně polovina vzorků Viagry,“ sdělil Nic Wilson z Londýnské univerzity na britské farmaceutické konferenci.
Falešné léky se nabízejí se stejnou obchodní značkou, nálepkou a v podobném balení jako pravá Viagra. „Mluvíme o tom, že někdo prodává jako Viagru něco, co zjevně není vyrobenou Pfizerem,“ řekl Wilsonův kolega Tony Moffat.
Vědci si nejsou jisti, zda jiný obsah ve falešných pilulkách je škodlivý, každopádně je vysoce pravděpodobné, že napodobeniny nepřinesou kýžený výsledek.
Pokud padělatelé nadávkují účinnou ingredienci - sildenafil - špatně a je jí příliš moc, pak to může být i nebezpečné. Podle Moffata bývá vedlejší reakcí sildenafilu zvýšený srdeční tlak, což může vést k infarktu.
Proto je namístě varování, že padělku se lze nadít na internetové stránce budící od samého počátku podezření, a to nízkou cenou a chybějící adresou či jinou důležitou informací o firmě.
Wilson a Moffat využili infračervené spektroskopie umožňující analýzu látek uzavřených v obalech.
Nejprve ji testovali na vzorcích, u kterých se předem vědělo, že jde o padělek. Pak provedli zkoušku pilulek, které si po internetu objednali lidé z nejrůznějších zemí, včetně Thajska, Indie a Malty.
Podle nich bude technologie vhodná k pátrání po padělcích z celého světa.
ČTK