Česko prý nemá kvalitní systém péče o umírající

Česko nemá propracovaný systém péče o nevyléčitelně nemocné pacienty. „Náklady na ošetřování umírajícího v hospici hradí zdravotní pojišťovny jen asi z poloviny, na domácí péči nepřispívají vůbec, shodli se odborníci na semináři o paliativní medicíně v Senátu…

„Připravili jsme koncepci, vzdělávací i další materiály o paliativní péči. Doufám, že se toho zákonodárci chopí,“ říká předseda sdružení Cesta domů Štěpán Špinka. Organizace provozuje domácí hospicovou péči.

Paliativní péče se zaměřuje na léčbu bolesti a zlepšení kvality života nevyléčitelně nemocných. Přistupuje šetrně i k příbuzným.

Nabízejí ji zatím jen hospice, kterých je v Česku osm. „Částka, kterou na lůžko od pojišťoven dostanou, je o něco nižší než polovina skutečných nákladů na den. Ty činí asi 1500 korun,“ říká lékař hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Ondřej Sláma.

V Česku zemře ročně zhruba 105 tisíc lidí. Podle odhadů potřebuje paliativní péči asi 70 tisíc umírajících, dlouhodobou pak až pětina z nich.

Podle výzkumu sdružení Cesta domů přes 70 procent lidí umírá v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a domovech důchodců. Přitom čtyři pětiny občanů si nepřejí opustit svět v tomto neosobním prostředí.

Podle Štěpána Špinky není paliativní péče levná a její zavedení nemá být „nástroj na ušetření“.

Při dobré organizaci by ale neměla být dražší než současná léčba, míní. Odborníci totiž lépe poznají potřeby pacienta a naordinují mu jen to, co skutečně potřebuje.

Také domácí péče je levnější než nemocniční. Odborníci již delší dobu usilují o to, aby se paliativní péče stala součástí systému zdravotní a sociální péče.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!