ČSSD a KSČM prosadily do správní rady VZP poslance ČSSD Vomáčka

Sociální demokraté a komunisté ve čtvertek prosadili poslance ČSSD Ladislava Vomáčka do správní rady VZP. Jeho soupeřem v boji o jedno volné místo v radě byl kandidát Unie svobody-DEU, bývalý poslanec této strany a nyní předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása…

PRAHA –

Je to už několikátý případ na této sněmovní schůzi, kdy spolu hlasovaly ČSSD a KSČM, zatímco menší koaliční partneři a ODS tvoří druhý názorový tábor. Sociální demokraté a komunisté ve středu takto prosadili zákoník práce a zákon o neziskových nemocnicích. Předpokládá se, že v březnu poslanci ČSSD komunistům pomohou zvolit do dozorčí rady České konsolidační agentury poslankyni KSČM Zuzku Rujbrovou.

Nejnovější hlasování, které se týkalo správní rady VZP, se obešlo bez rozpravy, v jednacím sále nebyla v té době ani polovina z 200 poslanců. Kvůli největší české zdravotní pojišťovně se ale jinak politici přeli v uplynulých týdnech a měsících hned několikrát.

Ministerstvo zdravotnictví uvalilo na zadluženou VZP loni v listopadu nucenou správu. Ministr David Rath připisuje velkou část odpovědnosti za dluh Jiřině Musílkové a v lednu prosadil její odvolání z funkce ředitelky. Sněmovna jí tehdy funkce zbavila právě hlasy sociálních demokratů a komunistů. Musílková

se proti Rathovým obviněním opakovaně ohradila. Ministerské vyhlášky podle ní stanovovaly vyšší úhrady, než mohla pojišťovna platit, na rostoucí deficit a jeho příčiny prý VZP dlouho upozorňovala.

Zákonodárci se navíc nyní přou o to, jak bude vlastně správní rada VZP tvořena. Sněmovna již dříve schválila novelu, podle níž by v radách pojišťoven již nezasedali zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů, ale politických stran. Nyní je ale předloha v pravicově laděném Senátu, který ji možná vrátí poslancům.

Hlavně občanští demokraté tvrdí, že David Rath chce zdravotnictví naprosto ovládnout. Ministr řekl, že se pouze snaží udělat v této oblasti pořádek.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!