Přejít na obsah

ČSSD chce zvýšit platy zdravotníků a učitelů o 10 procent

zpět
11.4.2016
Bohuslav Sobotka, Svatopluk Němeček,
zvětšitBohuslav Sobotka, Svatopluk Němeček,
Autor: Leoš Chodura

Bohuslav Sobotka, Svatopluk Němeček, | Autor: Leoš Chodura

 

ČSSD navrhne koaličním partnerům, aby se tarifní platy pracovníků ve školství a zdravotnictví v příštím roce zvýšily o deset procent a platy ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o pět procent.

Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka to uvedl na tiskové konferenci po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD.

Sociální demokracie chce v rámci koalice hledat dohodu o růstu platů ve veřejném sektoru ještě předtím, než bude vláda hlasovat o konvergenčním programu, který do značné míry určí parametry státního rozpočtu na příští rok.

„Chtěli bychom, aby se platy zaměstnanců veřejného sektoru zvýšily od 1. ledna 2017 o pět procent. Současně chceme navrhnout, aby u dvou kategorií zaměstnanců, kde jsou pro to prioritní důvody, došlo k růstu vyššímu,“ popsal Sobotka. Desetiprocentní zvýšení tarifních platů by se podle něj mělo týkat lékařů a zdravotních sester i všech zaměstnanců ve školství.

„Výborná čísla státního rozpočtu za loňský rok a za první čtvrtletí letošního roku nám umožňují, abychom se o příjmy podělili i s těmi zaměstnanci veřejného sektoru, kteří jsou pro všechny občany velmi důležití,“ prohlásil. Zvýšení platů učitelů i nepedagogických pracovníků minimálně o 10 procent požadují i školské odbory, podle dřívějších informací by to stát včetně odvodů stálo zhruba osm miliard korun. Sobotka podotkl, že i Evropská komise upozornila na to, že profese učitele je v ČR výrazně podhodnocena.

Totéž se podle něj týká i zdravotnictví. Připomněl, že ČR bojuje s nedostatkem zdravotních sester a s konkurencí německého zdravotnictví zejména v pohraničí. „Současně bude sociální demokracie požadovat, aby se v příštím roce zvýšila platba za státní pojištěnce. Tím pádem bychom v systému zdravotního pojištění mohli mít dostatek prostředků na to, aby se tarifní platy sester a lékařů zvýšily o deset procent,“ řekl. Požadavky na růst odvodů státu opakovaně zpochybnil ministr financí Andrej Babiš (ANO) s odkazem na „černé díry“. Podle něj se ve zdravotnictví krade a žádné peníze zvenku se do něj přidávat nemají.

K výraznému navýšení plateb do zdravotnictví vyzývají vládu odbory, nemocnice, lékařská komora a pacienti. Sobotka už dříve uvedl, že nedostatek personálu ve zdravotnictví chce řešit i reformou systému vzdělávání lékařů a zdravotních sester. V registru České lékařské komory je 41.700 činných lékařů, z nich přes 2300 pracuje v zahraničí. Nemocnice hledají prostřednictvím inzerátů tisícovku lékařů. Podle komory by nemocnice potřebovaly přijmout kolem 3000 lékařů, pokud by měly začít dodržovat zákoník práce a počty přesčasových hodin.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

22.2. Pláč unisono Pláč unisono
4 příspěvků
31.10. Lékaři se opět šikují k boji Lékaři se opět šikují k boji
0 příspěvků
21.3. Záchranáři měli dostat přidáno. Není prý ale z čeho Záchranáři měli dostat přidáno. Není prý ale z čeho
3 příspěvků
13.12. John: Lékařům lze přidat hned John: Lékařům lze přidat hned
6 příspěvků
13.9. Proč politici pomalu, ale jistě řadí zpátečku Proč politici pomalu, ale jistě řadí zpátečku
48 příspěvků

Komentovat článek: ČSSD chce zvýšit platy zdravotníků a učitelů o …

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné