ČT: Žalobci chtějí Dbalého pustit z vazby, pro účetní ji navrhli

Vladimír Dbalý

Žalobci chtějí propustit z vazby obviněného bývalého ředitele pražské Nemocnice na Homolce Vladimíra Dbalého, musí složit záruku půl milionu korun. Uvedla to Česká televize. Státní zastupitelství chce podle ní naopak vazbu uvalit na účetní Emilii Bialešovou, důvodem je obava, že by na svobodě ovlivňovala svědky.

Dbalý je ve vazbě od loňského června. Spolu s dalšími lidmi čelí obvinění z manipulování zakázek.

Protikorupční policie již dříve obvinila a letos v únoru navrhla obžalovat sedm lidí v kauze digitalizace archivu chorobopisů a nákupu gama nože pro Nemocnici na Homolce. Podle dřívějších informací čelí v této věci obvinění Dbalý a jeho někdejší náměstek Michal Toběrný. V souvislosti se zakázkou na nákup gama nože prý přijali úplatek 5,7 milionu korun, zmanipulováním tendru k chorobopisům údajně způsobili škodu nejméně 57 milionů korun.

Další obvinění související s děním v Nemocnici na Homolce přišla tento týden. Policie tentokrát obvinila šest lidí, podle médií i někdejší ekonomku nemocnice Bialešovou. Kriminalisté jsou přesvědčeni o tom, že tito lidé svým jednáním poškodili nemocnici o víc než 50 milionů. Podle žalobce z vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeňka Matuly jde opět o veřejné zakázky, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby.

Obvinění si mezi sebou v souvislosti s tendry předali úplatky v celkové výši převyšující deset milionů, tvrdí policie. Stíhá je mimo jiné pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení.

Web Lidovky.cz ve středu uvedl, že mezi nově obviněnými jsou kromě Bialešové a Dbalého také advokát kanceláře MSB Legal David Michal, exporadce ředitele nemocnice Zdeněk Čáp a poradce Josef Kantůrek.

Ohodnoťte tento článek!