Dodávat léčebné konopí chtějí dva zájemci

Do výběrového řízení na nového dodavatele léčebného konopí se přihlásili dva zájemci. Minulý pěstitel, firma Elkoplast, mezi uchazeči není. Vítězná firma by měla konopí dodávat po dobu čtyř let v celkové ceně 6,36 milionu korun bez DPH.

Dnes skončila lhůta pro podávání nabídek. Hodnotící komise SÚKL teď bude nabídky posuzovat. Podle návrhu rámcové dohody bude SÚKL stejně jako dosud vykupovat konopí v baleních po deseti gramech a nejpozději čtyři měsíce po jeho sklizni. Pěstitel by měl dodat po dobu trvání smlouvy maximálně 40 kilogramů konopí, jehož jakost musí být ověřena kontrolní laboratoří.

Smlouva lékového ústavu s firmou Elkoplast skončila na začátku října. Minulou zakázku doprovázely spory mezi dodavatelem a SÚKL kvůli certifikátům, které by potvrzovaly jakost zboží. Ústav nakonec od firmy převzal jen 11,2 kilogramu z 41 kilogramů, které firma připravila. Jednatel firmy Ladislav Krajča řekl, že Elkoplast se do nového tendru nepřihlásil.

Dosud byly podle Přinesdomové vydány více než 2 kilogramy léčebného konopí. Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením. Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři. Podle některých médií se ale konopí prodává mnohem méně, než se očekávalo. Důvodem je mimo jiné omezená síť lékařů, kteří mohou konopí předepsat, a lékáren, které ho vydávají.

Ohodnoťte tento článek!