Dozorčí rada nemocnice v Litomyšli odmítá její redukci

Dozorčí rada Litomyšlské nemocnice se postavila proti myšlence Pardubického kraje zrušit v tomto zdravotnickém zařízení dětské oddělení a porodnici, případně je nahradit jinými obory přesunutými z dalších nemocnic.

Rada poukázala na nesoulad mezi jednáním směřujícím k ozdravení nemocnic kraje a kroky jeho představitelů, stojí v informaci sestavené ze zápisu z pondělního mimořádné společného jednání představenstva a dozorčí nemocnice a rady Litomyšle, kterou ČTK poskytla mluvčí města Michaela Severová.

„Dozorčí rada nesouhlasí s jednostranným navrhovaným restrukturalizačním krokem a trvá na zachování rozsahu a dostupnosti poskytované zdravotní péče v Litomyšlské nemocnici. Vyzývá ředitele Litomyšlské nemocnice k prosazení tohoto záměru,“ stojí ve výtahu ze zápisu.

Dozorčí rada také upozornila na nekoordinované pokusy o změnu systému centralizovaných nákupů, opakované analýzy externích firem a navrhované změny statutárních orgánů bez řešení změny struktury nemocnic. Nejasný se jí zdá požadavek vyrovnaného hospodaření v letošním posledním čtvrtletí, které nařídil ředitelům nemocnic hejtman Radko Martínek, bez řešení dlouhodobých finančních toků uvnitř zařízení.

V dozorčí radě jsou zastoupeni současný starosta Litomyšle Michal Kortyš (ODS) a bývalý starosta Miroslav Brýdl (Koalice pro Pardubický kraj). Členem je také hlavní sestra nemocnice Jana Filová, předsedou je zaměstnanec nemocnice Vladimír Král. Pardubický kraj v radě zastupují vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu Jaroslav Forejt a krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD), která se pondělního jednání nezúčastnila.

V kraji je pět nemocnic, z toho dvě na Svitavsku – ve Svitavách a Litomyšli. Kraj se snaží centralizací péče snížit náklady.

Ohodnoťte tento článek!