Fakultní nemocnice Olomouc chce získat miliardy korun z EU

Olomoucká fakultní nemocnice (FNO) se pokusí získat dotace z evropských fondů na modernizaci lékařské techniky a rekonstrukce budov. Nemocnice vypracovala pro období 2007 až 2013 celkem 58 návrhů projektů za bezmála 6,25 miliardy korun, řekl dnes novinářům její ředitel Jaroslav Vomáčka…

Olomouc –

Zdravotnické zařízení se chce podle něj ucházet například o příspěvek na dokončení restrukturalizace a centralizace areálu nemocnice za 1,6 miliardy korun, na dobudování a rozvoj onkologického centra za 850 milionů korun a na zřízení digitálního systému pro výměnu zdravotnických informací.

„V případě, že nám EU pomůže, dostaneme některé obory, na které jsme dosud neměli dostatek peněz, na špičkovou úroveň. Je pravdou, že má-li jít medicína, výzkum a péče o pacienta dopředu, je potřeba získat nákladné technologie,“ uvedl Vomáčka.

FNO již předložila návrhy projektů ministerstvu zdravotnictví k předběžnému projednání. Vomáčka očekává, že nemocnice žádosti oficiálně podá na podzim. „Rozhodnutí bychom mohli znát v řádu měsíců,“ uvedl ředitel.

Doplnil, že dotace EU mohou dosáhnout 75 procent nákladů jednotlivých projektů. Zbylou část by se nemocnice pokusila získat prostřednictvím státních dotací. Počítá také se zapojením vlastních zdrojů.

FNO loni vytvořila zisk 34,4 milionu korun. V roce 2004 činil její profit 90.000 korun. Nemocnice použila výsledek hospodaření na částečnou úhradu ztráty z let 2002 a 2003. Díky tomu se snížila z 279,8 milionu korun v roce 2004 na loňských 245,4 milionu korun. FNO plánuje pro letošní rok investice za 203 milionů korun, což je o 23 milionů více než loni.

Olomoucká fakultní nemocnice je největším zdravotnickým zařízením v Olomouckém kraji. Zaměstnává 3139 lidí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!