Gross proti školnému a poplatkům u lékařů

Premiér Stanislav Gross popřel obrat od programových zásad sociální demokracie.
„V tuto chvíli rozhodně nehodlám otevírat diskusi na téma zavádění školného na vysokých školách či na téma ustoupení od bezplatného zdravotnictví,“ reagoval Gross na některé informace v médiích…

Premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross popřel informace médií, podle nichž by ústřední výkonný výbor (ÚVV) strany, rozšířený o odborníky, měl koncem ledna diskutovat, zda soc. dem. ustoupí od několika svých programových pilířů.

„V tuto chvíli rozhodně nehodlám otevírat diskusi na téma zavádění školného na vysokých školách či na téma ustoupení od bezplatného zdravotnictví,“ reagoval Gross a dodal, že programová debata ČSSD se toho ani netýká. Přesto Gross nikomu nechce právo na takovou diskusi upírat.

Na flákače udeří

Pokud jde o krácení sociálních dávek, Gross to nevyloučil. „V každém případě soc. dem. není a do budoucna nemůže být stranou flákačů, když to řeknu trochu vulgárně,“ oznámil Gross v narážce na to, že se ČSSD musí pokusit oslovit středové voliče.

Podle premiéra je zneužívání sociálního systému pro stát nebezpečné. „Sociální solidární systém to diskredituje a může to vést k jeho destrukci, ať už finanční, nebo politické,“ dodal.

Podle něj je na čase hledat slabá místa, která zneužívání systému umožňují. „Ti lidé, kteří jsou nezaviněným způsobem v tíživé životní situaci, pro ně musí existovat nástroje, které jim pomohou, aby byli schopni se postavit na vlastní nohy,“ ujistil Gross, který na začátku prosince prohlásil, že se jeho strana musí vydat k reformám, které budou bolet.

Největším překvapením by byl ústup ČSSD z jejích pozic v otázce školného. Někteří vlivní straníci jsou přesvědčeni, že pohled na školné lze reformovat, aniž by soc. dem. ztratila své ideály, jiní, nejčastěji zainteresovaní, to však odmítají.

„Otázka je, zda školné není brzdou ČSSD,“ míní předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Vysvětlil, že některé z existujících systémů by podle odborníků pomohly učinit vysoké školství dostupným, ne nepropustným.

O formě školného, která by nebyla liberální, ale naopak, jak ukazují některé zahraniční zkušenosti, by pomohla sociálně slabším k vysokoškolskému vzdělání, se podle něj diskutuje asi rok.

„Stavěl jsem se k tomu vždy rezervovaně, ale měli bychom se s tím vypořádat,“ poznamenal Zaorálek.

Pokud se týká zdravotnictví, bývalý ministr a šéf odborné komise soc. dem. Jozef Kubinyi řekl, že by se diskusi o různých variantách úprav systému nebránil, protože lidé si přece na zdravotní péči připlácejí u některých léků.

„Neměla by se ale zvyšovat celková spoluúčast pacientů,“ poznamenal Kubinyi a pak dodal, že podporuje Grosse.

Petr Janiš, Právo

Ohodnoťte tento článek!