Heger: Ať lidé platí jen 2 procenta z příjmů

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce, aby nikdo neplatil za poplatky víc než dvě procenta příjmů.

Nový ministr zdravotnictví Leoš Heger začíná potvrzovat pověst „nejlevicovějšího“ člena vlády za TOP 09. Chce totiž prosadit, aby roční strop na některé zdravotnické poplatky a doplatky na léky už nebyl jako dnes pro každého stejný, ale aby se odvíjel od příjmů.

„Roční strop by mohl nově dělat dvě procenta z ročních příjmů. Mnohem lépe by tak kopíroval sociální situaci konkrétních lidí,“ řekl HN Heger.

Bohatým by se tak zdravotní péče prodražila. Chudým naopak zlevnila. Třeba člověk s měsíčním příjmem 50 tisíc vydělá ročně 600 tisíc. Roční limit, který chrání hlavně chronické pacienty, by mu vzrostl z dnešních pěti na 12 tisíc ročně.

Naopak pokladní v supermarketu, která vydělává 13 tisíc měsíčně, by klesl roční strop z pěti tisíc na 3120 korun. Průměrný důchodce s příjmem 10 tisíc měsíčně, kterého dnes chrání roční limit 2,5 tisíce, by měl roční strop nižší jen o stokorunu.

Podobná sociální ochrana funguje už dnes v Německu a před volbami ji navrhoval i stínový ministr zdravotnictví z ČSSD David Rath.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!