Holcát chce pro resort vyjednat další peníze a upravit vyhlášku

Martin Holcát

Ministr zdravotnictví Martin Holcát chce před koncem vlády ještě vyjednat pro resort další peníze, záleží to ale i na vývoji státních financí. Zvýšení odvodů o 4,7 miliardy korun ročně, které mu schválila vláda, nepokryje hrozící až desetimiliardový propad ve zdravotním pojištění. V úhradové vyhlášce na příští rok také Holcát musí zrušit regulace, které odmítl Ústavní soud. Pro pojišťovny to může znamenat vydání navíc až pět miliard. Ministr to řekl ČTK.

Plánované slučování nemocnic a ústavů odložil, stejně jako změnu fakultních nemocnic na univerzitní či takzvaný protikuřácký zákon. Zákony a novely, nad nimiž není politická shoda, nechá prý až svému nástupci.

Pro ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny 25. listopadu připravil Holcát zákonné opatření se zvýšením odvodů státu. Zdravotní pojišťovny dostanou víc už od listopadu, do konce roku 800 milionů. Dalších 700 milionů schválila vláda jako půjčku pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Ta ale žádala 2,5 miliardy, protože právě tolik jí bude na konci roku chybět na úhrady.

Holcát řešil v čele resortu jen akutní legislativu. Vláda mu schválila minulý týden novelu o přeshraniční péči, ČR to nestihla do 25. října, kdy směrnice vstoupila v EU v platnost. Občané EU díky ní nepotřebují k plánovaným operacím v cizině souhlas své pojišťovny. V ČR se to vzhledem k pádu vlády a rozpuštění Sněmovny stihne asi od března 2014.

Tento týden projedná vláda novelu o regulačních poplatcích v nemocnicích či lázních 60 korun za den s osvobozením dětí do 18 let. Stokorunové poplatky zrušil Ústavní soud k 1. lednu 2014. „Myslím, že bude velká politická diskuse, možná více politická než racionální,“ řekl Holcát. Varoval, že úplné zrušení regulačních poplatků, jak někteří politici chtějí, by znamenalo pro systém ročně méně o 5,5 miliardy. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard korun, z nich pojišťovny hradí 220 miliard.

Legislativní náměstek Martin Plíšek (TOP 09) doplnil, že novému ministrovi úřad předá uchystanou novelu, která mění roli a postavení zdravotních pojišťoven, posiluje dozor nad nimi a umožňuje tisícikorunový bonus pro pojištěnce. Hotový je zcela nový zákon o zdravotnických prostředcích, který zavede jejich registr, a tzv. protikuřácký zákon, který posílí ochranu před návykovými látkami.

Zákon o univerzitních nemocnicích čeká, zda nový ministr transformaci podpoří. Na ministerstvu leží také zákon o regulaci reklamy, který řeší marketink a tzv. kongresovou turistiku.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!