Jablonecká nemocnice chystá transformaci

Do půl roku by mohla jablonecká městská nemocnice být obchodní společností. Vedení špitálu totiž začalo připravovat varianty transformace ze současné městské příspěvkové organizace na akciovku nebo společnost s r. o. …

O převodu nemocnice přitom definitivně rozhodnou jablonečtí zastupitelé.

Nejde o privatizaci

„Předložili jsme městu návrh, aby se o změně právní formy začalo vůbec debatovat, sbíráme právní, daňové i auditorské poznatky i zkušenosti z jiných nemocnic. Variant je několik – zůstat příspěvkovou organizací, transformace na obchodní společnost, tedy akciovka nebo s. r. o., nebo využít připravovaného zákona o neziskových lůžkových zdravotnických zařízeních, který je ale zatím v legislativním procesu. V žádném případě se ale neuvažuje o nějaké formě privatizace nemocnice,“ vysvětlil ředitel nemocnice Vít Němeček.

Změna právní formy v obchodní společnost, která by zřejmě vešla v platnost k začátku nového finančního roku, by podle něj nemocnici prospěla především v daňové oblasti (odpisy), v účetnictví i ve mzdové politice, kde by na rozdíl od současných tarifních bylo možné stanovit smluvní motivační platy.

„Třeba systém účetnictví je pro obchodní společnost daleko propracovanější a vytváří méně prostoru pro variantní výklady. Příspěvkové organizace v tom naopak mají řadu nejasností,“ podotkl Němeček.

Jablonec je zřizovatelem nemocnice od ledna 2003, zařízení je přitom spádové pro zhruba 90 tisíc lidí. Loni tu lékaři provedli přes 6200 operačních zákroků a ambulantně ošetřili bezmála 39 tisíc pacientů.

Účetní rozpočet špitálu skončil se schodkem 36 miliónů korun, což je ale o 12 miliónů lépe, než zařízení plánovalo. Provozní zisk byl ale v plusu takřka 4 milióny.

„Příspěvková organizace je dlouhodobě špatná forma. Pro město je nejdůležitější zdravotní péče – spokojený a kvalitně ošetřený pacient, spokojený zaměstnanec i zřizovatel, když nemusí zařízení dotovat a to ekonomicky prosperuje. Už teď na provoz nedáváme ani korunu, ten si nemocnice hradí ze svých výkonů,“ míní jablonecký místostarosta Jiří Rudolf (Klub soc. dem. orientace), pod nějž špitál spadá.

Poslední slovo při transformaci ale budou mít jablonečtí zastupitelé. Podle ředitele Němečka by ještě zjara měli rozhodnout, jaké podklady budou pro své rozhodnutí chtít.

Jablonecká zastupitelka a senátorka Soňa Paukrtová (nez. za US-DEU)řekla, bylo by ale možná vhodnější vyčkat na konečnou podobu zákona o neziskových zařízeních.

Důležitá je shoda

„Nejsem si jista, zda obchodní společnost, která prioritně směřuje k zisku, je pro nemocnici vhodná. Otázkou také je, zda po volbách nenastoupí na ministerstvo zdravotnictví razantnější figura a nezmění se třeba pravidla a dotační politika. Každopádně by rozhodnutí zastupitelstva nemělo být silové, ale spíš výsledek konsensu, protože nemocnice je pro občany důležitá,“ poznamenala Paukrtová.

Právo, Ivan Langr

Ohodnoťte tento článek!