Jsou nyní tuneláři vhod?

Normálním postupem lékařské komory by bylo upozornit na konkrétní případy kompetentní orgány – ať už MZ, NKÚ či přímo policii. Jenže doba není normální – je totiž před volbami…

Jako by bylo ve zdravotnictví málo problémů, prezident České lékařské komory David Rath přišel včera s dalším. Po bankách a kampeličkách se podle něj začínají tunelovat i nemocnice.

Je pronájem rentgenu či laboratoře pokusem o nezákonné obohacování, nebo nezbytným krokem, díky kterému nemocnice ušetří na personálu a z nájmu získá finance na od března povinné zvýšení platů? Odpověď by asi byla odlišná případ od případu. Vzhledem k počtu různých tunelářů v Česku je pravděpodobné, že se vyskytují i v péči o zdraví. Na druhé straně nemocnice jsou kvůli současnému „sociálnímu“ pohledu na zdravotnictví často dohnány až ke krajním řešením, kterými může být právě pronájem či prodej některé z jejich lukrativních částí.

Normálním postupem lékařské komory by bylo upozornit na konkrétní případy kompetentní orgány – ať už ministerstvo zdravotnictví, NKÚ či přímo policii. Jenže doba není normální – je totiž před volbami, A tak se doktor Rath rozhodl zviditelnit sebe i současnou vládu a vymyslel ne zrovna originálně nazvanou akci „Tuneláři z nemocnic za mříže!“. A k jejímu naplnění vyzval přímo premiéra Zemana. O zavírání nepoctivou přece každý rád slyší – a to by v tom byl čert, aby se alespoň v jedné nemocnici nějaký nenašel. Stejně jako před čtyřmi lety přijde i letos v předvolebním boji sociálním demokratům každý údajný tunelář velice vhod.

Sylva Šporková, Střední Čechy, 22.2.2002

Ohodnoťte tento článek!