Přejít na obsah

Kampaň vyzývá k preventivnímu vyšetření na žloutenku C

zpět
2.3.2016
výzkum, laboratoř, věda, zkumavky, krev
zvětšitvýzkum, laboratoř, věda, zkumavky, krevZdroj: Euro

výzkum, laboratoř, věda, zkumavky, krev | Zdroj: Euro

 

1. březnem odstartovala preventivní vzdělávací kampaň vyzývající k vyšetření na žloutenku C. Podle nových studií Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany může v Česku mít tento typ žloutenky až 173.000 lidí.

Dosud uváděné údaje jsou téměř desetktrát nižší, zhruba 20.000 nakažených. Většina lidí totiž o své nákaze neví a nikde se neléčí. Hepatitida C dlouho nemá žádné příznaky. Není-li včas léčena, může nevratně poškodit játra.

Virus se přenáší krví, na rozdíl od žloutenky A zvané nemoc špinavých rukou a žloutenky B přenášené krví není proti žloutence C očkování.

„Překvapivá data o počtu nakažených jsou důsledkem toho, že se na onemocnění žloutenkou C nemyslelo. Vyšetřování na tento typ se nedělalo ani při laboratorních známkách postižení jater, špatné hodnoty se vysvětlovaly obezitou či zvýšenou konzumací alkoholu,“ řekl profesor Roman Chlíbek, který studie v letech 2014 a 2015 prováděl.

Kampaň s názvem „Sbírali jste céčka? Možná je máte ještě dnes.“ upozorní lidi, kteří mohli být v kontaktu s infikovanou krví, tedy před rokem 1992, než bylo zavedeno testování, dostali transfúzi nebo krevní deriváty při operaci, úraze či porodu, případně mají tetování či pearcing, aby navštívili praktického lékaře a podstoupili test na přítomnost protilátek viru HCV v krvi. Kampaň bude podpořena digitálně, na sociálních sítích a v prostředcích veřejné dopravy v Praze, Brně, Plzni a Ostravě.

„Jedinou prevencí je obezřetné chování a vyhýbání se riziku, tedy nepřijít do kontaktu s infikovanou krví. Ve zdravotnictví již dnes díky přísným hygienickým standardům nákaza téměř nehrozí. Přesto je mezi námi stále hodně lidí, kteří mohli být nakaženi před rokem 1992,“ vysvětlil předseda České hepatologické společnosti profesor Petr Urbánek.

Na infekci žloutenkou C se obvykle přijde náhodou při jiném zdravotním problému, nebo až když játra jsou vážně poškozena a přestávají fungovat.

Ročně je v ČR zjištěno 800 až 1000 nových případů žloutenky C. Podle Chlíbka lze očekávat nárůst nově odhalených případů. Budou se na něm podílet i drogově závislí, mezi nimiž je tato infekce častá.

Do loňského roku se léčilo kombinací interferonu, který se dává do žíly, s přímo působícími antivirotiky. Léčba byla zdlouhavá, s nejistým výsledkem a vedlejšími účinky. Nyní mají lékaři k dispozici moderní léčbu ve formě tablet s 95 až 100procentní účinností, bez použití interferonu, kdy lze dosáhnout úplného vyléčení po třech až šesti měsících.


Komentovat článek: Kampaň vyzývá k preventivnímu vyšetření na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Kampaň vyzývá k preventivnímu vyšetření na…

Komentáře

1 komentář
Marie Novotná, PhDr. Konečně!  | 7. 03. 2016 04:29

Dobrý den, již dlouho čekám na podobný článek a aktivitu. Po třech transfuzích v letech 1982-85 (operace, porody), jsem byla v pohodě. Do r. 2000. O nemoci mi dala vědět jiná diagnóza - rosacea faciei. Při aplikaci silných antibiotik se můj zdravotní stav natolik zhoršil, že mě kožní lékařka odvelela na vyšetření na 2. interní kliniku FN Olomouc. A tam se na to přišlo. Do té doby jsem o této nemoci nic nevěděla. Měla jsem štěstí. Byla jsem zařazena do randomizované studie sledující vhodné dávkování a užívala jsem interferon (subkutánnní injekce) a Ribavirin. Vedlejší účinky léčby byly strašné. Trvalo to 11 měsíců, fyziologicky i psychicky to bylo velmi náročné, zvláště když jsem v té době působila v manažerské pozici. Bez pomoci a podpory kolegů - lékařů, bych se neobešla. Díky nim sem mohla pracovat. Ta drastická léčba byla účinná. Ještě několik let jsem byla dispenzarizována. Plně podporuji informační kampaň, je velmi potřebná. Opravdu všichni, kteří dostali transfuzi před r. 1992 by měli na vyšetření protilátek VHC jít. Mohou si tím zachránit život. Je to plíživá a nebezpečná nemoc, která čeká 15 let i více a pak vás může zabít.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné