KDU chce po půl roce vyhodnotit, jak dál se zdravotními poplatky

Titulní obrázek

Lidovci chtějí po půl roce vybírání poplatků ve zdravotnictví vyhodnotit jejich dopad. Pokud se ukáže, že pro sociálně ohrožené skupiny jsou neúnosné, navrhnou nápravu. Rozhodlo o tom předsednictvo strany, uvedl mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek…

Místopředseda poslaneckého klubu Tomáš Kvapil připustil, že pokud to bude nutné, mohla by KDU-ČSL po půlroční „zkušební době“ a analýze dopadů navrhnout, aby byli sociálně ohrožení lidé od poplatků zase osvobozeni.

Místopředseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný z ODS vnímá dnešní prohlášení křesťanských demokratů spíš jako populistický krok a „ztrátu odvahy“.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Lékaři: Reforma vypadá jinak
Lidovci vyslechli Julínka, reformu znovu proberou v lednu

Poplatky jsou podle Šťastného odvážný a správný krok a sociálně slabší neohrozí. Kvapil ale lidovecké stanovisko za důvod rozmíšky v koalici nepovažuje. „Analýza nikomu nemůže vadit,“ soudí. Co vyvodit ze závěrů analýzy by podle něho bylo předmětem případných jednání.

Od ledna mají pacienti platit 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit budou také po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) poplatky hájí, podle něj omezí plýtvání ve zdravotnictví. Opozice má jiný názor. Upozorňuje na to, že z reformy financí vyplývají pro lidi i další náklady a zatěžovat je od ledna ještě poplatky ve zdravotnictví nelze.

Boj o poplatky už se odehrává na několika frontách. Bude o nich rozhodovat Ústavní soud, až bude posuzovat opoziční stížnost na reformu veřejných financí. Ve hře je navíc sociálnědemokratický návrh zákona, který má poplatky zrušit.

Zdá se přitom, že koalici se nepodaří zákon z dílny ČSSD hned v prvním kole sněmovní debaty zamítnout, protože opoziční předlohu zřejmě „podrží“ nejen bývalý sociální demokrat Miloš Melčák, ale i lidovec Ludvík Hovorka. Tento křesťanský demokrat právě kvůli svým výhradám k poplatkům jako jediný koaliční poslanec v létě nepodpořil reformu veřejných financí.

Pokud by poplatky zrušil Ústavní soud nebo politici, Julínek by to nebral jako výzvu k odstoupení z ministerské funkce. „Já bych samozřejmě zůstal ve funkci, protože musím respektovat takové rozhodnutí,“ řekl večer v Pressklubu Frekvence 1.

Proti poplatkům se v minulých dnech ohradila i skupina několika desítek politiků, umělců a dalších lidí, kteří občany vyzvali, aby je neplatili. Poplatky kritizuje i Svaz pacientů a soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí na Trutnovsku oznámila, že je nebude vybírat od mladších 18 let.

Lidovci dnes uvedli, že chápou regulační poplatky ve zdravotnictví jako nástroj, který má zamezit zneužívání zdravotní péče. Po půl roce ale chtějí vyhodnotit jejich efekt. „V případě nepříznivého dopadu na sociálně ohrožené skupiny obyvatelstva navrhneme nápravu,“ uvedla KDU-ČSL.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!