Lékaři vyšetřují studenty ústecké univerzity kvůli tuberkulóze

Lékaři z Teplic a Ústí nad Labem vyšetřují kvůli nákaze tuberkulózou některé studenty ústecké Univerzity Evangelisty Purkyně (UJEP). Nemoc objevili u jedné z posluchaček školy, řekl ČTK ředitel Krajské hygienické (KHS) stanice Josef Trmal.

Výskyt nemoci v takovém prostředí považují za neobvyklý. Kde se dívka, která studuje první ročník, nakazila, není zatím jasné.

Nemoc objevili u studentky lékaři v Teplicích, vyšetřením teď procházejí desítky lidí. Dívka je podle Trmala hospitalizovaná na plicním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. „Byli vyšetřeni lidé z nejbližšího okolí z rodiny. Existuje seznam studentů, kteří s ní byli v kontaktu a ti budou vyšetřeni na plicní ambulanci v Ústí nad Labem. Malá část jich byla vyšetřena v Teplicích,“ řekl ČTK Trmal. Testy podle něj onemocnění u nikoho dalšího zatím neprokázaly.

Lékaři teď budou zjišťovat, kde se studentka nakazila. „Budeme pátrat, kde byl zdroj nákazy. Je zatím nejasný. Máme jedno podezření, ale to musíme ještě prověřit,“ doplnil Trmal. Výskyt tuberkulózy u studentů je velmi neobvyklý. Podle Trmala se s ním lékaři často setkávají například mezi lidmi bez domova nebo ve vietnamské komunitě.

Univerzita podle mluvčí Jany Šikové vyvěsila informaci na webové stránky a zároveň obeslala doporučeným dopisem všechny, kteří s nemocnou navštěvují stejnou studijní skupinu. „V souvislosti s tímto případem nedošlo k žádnému ohrožení výuky či jiné činnosti UJEP. Veškerá opatření jsou všemi studenty či zaměstnanci přijímána s pochopením a bez projevů zmatků či paniky,“ řekla ČTK Šiková.

Tuberkulóza je infekční nemoc, přenáší se stykem s nakaženým člověkem. Nejčastěji zasahuje plíce. Nemoc je spojena s celkovým vyčerpáním organismu, horečkou a dráždivým nutkavým kašlem, kterým může být vykašlávána i krev. V Česku ročně onemocní několik set lidí.

Ohodnoťte tento článek!