Lidé v Caracasu demonstrovali kvůli nedostatku léků ve Venezuele

Ilustrační foto

Stovky lidí demonstrovaly v Caracasu za otevření humanitárního kanálu pro Venezuelu, kde umírají lidé kvůli nedostatku léků.

Cílem pochodu ke caracaské kanceláři Rozvojového programu OSN a několika ambasádám bylo žádat pomoc od mezinárodního společenství, aby vyvinulo větší nátlak na autoritářskou vládu Venezuely. Ta i přes několikaletou hlubokou ekonomickou krizi brání dodávkám léků z řady zemí z ideologických důvodů. Informoval venezuelský deník El Nacional.

„Tahle humanitární situace nemůže být závislá na neúspěšných jednání opozice s vládou, zdraví a životy lidí musí stát nad jakýmkoli politickým jednáním,“ uvedl předseda venezuelského sdružení organizací za právo na zdraví a život (Codevida) Francisco Valencia. Připomněl tak zamrzlá jednání, která se nyní marně snaží oživit jako zprostředkovatel Dominikánská republika.

Podle Valencii je momentálně ohroženo na životě kvůli nedostatku léků na 300.000 lidí a asi čtyři miliony lidí mají v zemi vážné problémy se získáváním léků. Mezi nejvíce postižené patří lidé s transplantovanými orgány, jen minulý týden zemřeli dva lidé kvůli tomu, že nedostávali imunosupresiva. Ta jsou důležitá proto, aby tělo neodmítlo darovaný orgán.

V dnešním pochodu v Caracasu byly i desítky pacientů po transplantacích, onkologických pacientů, diabetiků i kardiaků, kteří nesli hesla „Za zdraví a životy“ nebo „Chceme léky“. Pochod došel mimo jiné k velvyslanectvím Kanady, Kostariky či Peru, zemí, které jsou připraveny poslat léky do Venezuely. Vláda tomu ale brání.

Například minulý týden se venezuelský prezident Nicolás Maduro opřel do kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santos, který patří k nejhlasitějším kritikům Madurovy diktátorské vlády. „Vezměte si své léky, své drogy a svůj kokain,“ hřímal venezuelský prezident. Dodal, že vláda už dojednala nákup léků v Indii, odkud prý léky „brzy dorazí“.

Dnešního pochodu v Caracasu se zúčastnila například i matka čtyřletého chlapce, který trpí hemofilii. „Už jsem přestala mít strach, protože pro své dítě jsem ochotna udělat cokoliv,“ připomněla Manuelis Pereiraová skutečnost, že demonstrace ve Venezuele mohou jejich účastníky přivést i do vězení.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!