Litvínov má smlouvu jen na část lůžek

Personál Nemocnice následné péče (NNP) v Litvínově na Mostecku ukládá pacienty jen na čtyřicet ze šedesáti postelí, které pro ně připravil. Ani po roce se mu totiž nepodařilo získat smlouvu na třetinu lůžek. S ohledem na porodní bolesti, s nimiž se na svět drala dohoda o financování alespoň současné kapacity, však není situace nijak překvapivá…

„Stále máme jen smlouvu na třicet postelí s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, dalších deset obsazují pacienti jiných pojišťoven,“ uvedl v úterý jednatel společnosti Krušnohorská poliklinika, která nemocnici provozuje, Jaroslav Herzinger.

NNP funguje v Litvínově přesně rok. Provozovatel špitálu za třiadvacet miliónů korun se totiž ještě vloni v dubnu tahal s pojišťovnou o smlouvu, která měla platit od ledna. VZP ji tři měsíce odmítala, přestože měla nemocnice nezbytnou registraci, kvalifikovaný personál i souhlas ministerstva zdravotnictví.

Nakonec se NNP podařilo získat peníze na péči o nemocné, kteří už nepotřebují ležet v běžné nemocnici, ale nejsou ještě tak zdraví, aby mohli jít domů. Během fungování špitálu jich rukama 3 lékařů, 11 sester, 2 rehabilitačních pracovnic a 6 sanitářů prošlo na 300. Nejmladšímu bylo 30, nejstarší pacientce 94 let. Na 90 % klientů NNP se v Litvínově doléčilo po hospitalizaci v mostecké nemocnici, a to především na chirurgickém a ortopedickém oddělení. Kromě pacientů po úrazech v Litvínově pečují také o dlouhodobě nemocné.

Právo

Ohodnoťte tento článek!