Ministerstvo: Úhrada je otázkou dohody mezi lékařem a pojišťovnou

Výše úhrady za péči je podle ministerstva zdravotnictví otázkou dohody mezi lékařem a pojišťovnou. Nelze podle něj hovořit o neproplacené péči.

Rozdíl mezi vykázanou péčí a úhradami Česká lékařská komora (ČLK) za pět let u ambulantních specialistů vyčíslila na 4,3 miliardy korun. Částku nelze podle ministerstva komentovat, protože jde o fiktivní sumy, uvedlo v tiskové zprávě.

„Určité limity v úhradách jsou dány vyhláškou a jsou naprosto legitimní. Systém veřejného zdravotního pojištění nemá kapacity na to, aby zvládl hradit všechno,“ uvedlo ministerstvo.

Podle analýzy ČLK byl rozdíl mezi prací vykázanou lékaři a úhradami od pojišťoven asi 4,3 procenta celkové péče. Podíl se liší v jednotlivých letech a také u jednotlivých zdravotních pojišťoven. Lékaři mají stanovené limity, kolik péče mohou vykázat, podle jejich výkazu z předloňského roku s navýšením v řádu jednotek procent.

„Přesto to však neznamená, že by lékař, pokud překročí nasmlouvaný objem péče, nedostal absolutně nic. Tento vyšší objem je pojišťovnou proplacen, ovšem s nižší jednotkovou úhradou,“ dodalo ministerstvo. Zmírnit regulace je podle něj možné i v případě předepisovaných léků. Podle Svazu zdravotních pojišťoven jsou regulace obvyklé a byly s lékaři projednány.

O platbách na příští rok se rozhoduje v takzvaném dohodovacím řízení mezi poskytovateli péče a zdravotními pojišťovnami. V minulých letech se lékaři s pojišťovnami nedohodli, ministerstvo tak podmínky stanovilo v takzvané úhradové vyhlášce. Soukromí lékaři ji kritizovali, protože přidávala hlavně nemocnicím.

„Ministr (Adam) Vojtěch od začátku deklaroval, že již nebude možné si na ministerstvu separátně vyjednat lepší podmínky. Ministerstvo do úhrad vstoupí pouze v případě, že k dohodě nedojde. Poté by je stanovilo úhradovou vyhláškou, jak mu ukládá zákon,“ dodalo ministerstvo. Komora se má podle něj snažit o konsenzus.

Ohodnoťte tento článek!