Naděje jménem Leoš Heger: farmaceuti i lékaři jsou výběrem nadšeni

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Sestavování nové vlády provází mnohdy kritika, minimálně v jednom případě je ale s výběrem nadmíru spokojena odborná i laická veřejnost. Budoucí ministr zdravotnictví Leoš Heger představuje pro Českou lékařskou i lékárnickou komoru naději na změnu, navíc v něm vidí skvělého partnera do diskuse.

Milan Kubek: Prezident České lékařské komory

Docent Heger byl déle než deset let úspěšným ředitelem fakultní nemocnice a na rozdíl od různých ideologicky zaslepených teoretiků má tedy praktické zkušenosti s organizací a financováním zdravotnictví. A to je dobře.

Jako ředitel nemocnice své lékaře dokázal slušně zaplatit. Bez dostatečného množství kvalifikovaných lékařů totiž nemocnice nemůže poskytovat kvalitní zdravotní péči.

V dobách, kdy ředitel Heger byl předsedou Asociace nemocnic, a já vedl LOK, jsme spolu opakovaně jednali. Ačkoliv jsme přitom každý seděli na opačné straně stolu, naše jednání byla vždy slušná a korektní. Myslím, že tedy máme na co navazovat.

Pokud bude mít ministr Heger zájem, a já doufám, že bude, může získat v České lékařské komoře kvalifikovaného partnera i oponenta.

Stanislav Havlíček: Prezident České lékárnické komory

Docent Heger byl 14 let ředitelem FN HK. Jeho „ředitelování“ ve FN lze bez nadsázky označit za rekordně dlouhé. Za tu dobu přesvědčil, že je náročný a zároveň férový šéf, který nepřeje pletichaření ani politikaření. Dokáže naslouchat argumentům a umí hledat konsenzus.

Je možné s ním vést racionální diskusi. Váží si práce druhých a za svým názorem si stojí. Má vlastnosti, o kterých si mnoho lidí myslí, že nemají v politice místo. Osobnost pana docenta Hegera přináší naději, že se na ministerstvu zdravotnictví změní mnohé.

Luboš Olejár: Prezident Svazu pacientů ČR

V souvislosti s nominací MUDr. Leoše Hegera (TOP 09) na ministra zdravotnictví bychom chtěli vyjádřit jistou naději, že jako slušný a vzdělaný člověk a donedávna i ředitel státní nemocnice by mohl slyšet na racionální návrhy jediné všeobecné pacientské organizace v České republice, člena IAPO.

Novému ministru zdravotnictví mimo jiné chceme předložit několik bodů k zamyšlení, které by měly přispět ke kultivaci atmosféry ve společnosti a také přispět ke kvalitě péče.

Podle svazu by měl by být zřízen Centrální registr stížností nebo ustaven Úřad pacientského ombudsmana.

Ohodnoťte tento článek!