Nejvyšší soud odmítl dovolání někdejšího nuceného správce VZP

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání někdejšího nuceného správce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Antonína Pečenky.

Pečenka dostal dvouletý podmíněný trest za uzavření smlouvy o smlouvě budoucí s firmou Proton Therapy Centre Czech. Justice v tom spatřovala pokus o zneužití pravomoci. „Podaný opravný prostředek byl odmítnut,“ stojí v databázi InfoSoud bez dalších podrobností. Nejvyšší soud zatím plné odůvodnění nezveřejnil.

Pečenka smlouvu podepsal v roce 2006, jen několik dní předtím, než ve funkci nuceného správce skončil. Dokument předpokládal uzavření další smlouvy, která by tehdy ještě neexistujícímu protonovému centru garantovala po dobu 15 let hrazení léčebných výkonů pro 1650 pacientů ročně.

Cena léčby měla podle plánovaného dlouhodobého kontraktu vyjít na více než 12 miliard korun. Pojišťovna však na požadavky zakotvené ve smlouvě o smlouvě budoucí odmítla přistoupit a vyhrála následný spor o platnost dokumentu. Smlouvu o úhradě péče nakonec s centrem uzavřela po intenzivních jednáních teprve předloni.

Pečenka podle pravomocného rozsudku svůj postup náležitě neprojednal. Vinu důrazně popíral. Před soudy se hájil tím, že chtěl v Česku zavést nejmodernější léčbu. Loni uvedl, že pokud neuspěje u českých soudů, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva.

Odvolací Městský soud v Praze měl kauzu na stole třikrát. Dvakrát zneplatnil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3, který Pečenku nejprve zprostil obžaloby a poté jeho stíhání zastavil jako promlčené. Napotřetí uznal obvodní soud Pečenku vinným, odvolací soud pak rozhodnutí potvrdil.

Protonová léčba se doporučuje například pro léčení nádorů mozku. Metoda je vysoce přesná a šetrná, ale také nákladná.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!