Přejít na obsah

Nemoc nemá nikoho dostat do bídy

zpět
31.3.2010
mikrofon, média, rozhovor
zvětšitmikrofon, média, rozhovorZdroj: toprecordingmicrophones.com

mikrofon, média, rozhovor | Zdroj: toprecordingmicrophones.com

 

"V moderní zemi není ale možné aby zpoplatnění zdravotnictví bránilo občanovi v přístupu k němu. Nikdo z rozumných politiků přece nepřipravuje něco, aby člověk který onemocní se dostal do sociální bídy a zůstal bez lékařské péče," říká Rudolf Zajac.

PORADCE PRO ZDRAVOTNICTVÍ TOP 09 RUDOLF ZAJAC:

Soupeři TOP 09 určitě poukáží na to, že reformu zdravotnictví připravoval bývalý ministr zdravotnictví Slovenska, který tam s ní v době, kdy byl ve funkci, neuspěl.

S tím nesouhlasím. Reforma prosadila sedm nových zákonů, včetně zákona o léku z roku 2005, který dodnes umožňuje na lécích šetřit. Reforma byla spíše použita jako v ČR k politickému boji. To je ale osud každé reformy.

Kde vidíte hlavní současný rozdíl mezi českým a slovenským zdravotnictvím?

To české musí najít novou základnu. Vždy tady platí ještě zákon o zdraví lidu z roku 1966. S tím se v současných ekonomických problémech daleko nedostaneme. Je třeba mj. definovat, na co má občan bezplatný nárok.

Už jen to ale v lidech může vyvolat strach, že na zdravotní péči nebudou mít peníze.

V moderní zemi není ale možné aby zpoplatnění zdravotnictví bránilo občanovi v přístupu k němu. Nikdo z rozumných politiků přece nepřipravuje něco, aby člověk který onemocní se dostal do sociální bídy a zůstal bez lékařské péče. Reforma ani nesmí zničit to dobré, co ve zdravotnictví existuje, musí poskytnout zvýšenou ochranu dětem a seniorům, samozřejmě bezplatnou pomoc bez spoluúčasti při závažných život ohrožujících onemocněních a stavech. Tady se dělá klíčový problém z toho, zda se bude či nebude za něco platit. Klíčový problém je ale v tom, zda pět miliónů ekonomicky aktivních zaměstnanců a zaměstnavatelů dokáží tak platit, aby se zdravotní systém, který je stále nákladnější, udržel v chodu, a bylo možné financovat dobrou sociální a zdravotní péči pro děti a seniory. To zatím nikdo neřeší a proto se zdravotnictví dostává do problémů.

TOP 09 navrhuje aby spoluúčast pacienta rostla o 3 % ročně. Jaká je míra spoluúčasti v západoevropských zemích?

Mezi 20-25 procenty. Samozřejmě ani tam lidé nejsou nadšeni, že něco musí platit, ale vidí, že za to také něco dostanou, uvědomují si, že zdraví je určitá hodnota, pochopí význam prevence a domáhají se lepších služeb. Největší riziko zdravotnictví tranzitivních ekonomik je, že největší spoluúčast pacientů je u léků. Když se do spoluúčasti započítají náklady na zdravotní péči, prevenci, a právě volně dostupné léky a další léky, tak ale nemáme správnou strukturu spoluúčasti. Máme drahé léky ale například nízké zpoplatnění stomatologické péče, výrazně závislé na prevenci. Na vysokých doplatcích za léky navíc krvácejí starší občané.


Komentovat článek: Nemoc nemá nikoho dostat do bídy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemoc nemá nikoho dostat do bídy

Komentáře

dalších 14 komentářů
pepe.k Zajac?  | 29. 04. 2010 10:05

Zajac, který se dosud na Slovensku ve své podstatě skrývá? Ten zloděj ve službách velkých finančních skupin, které chtějí na systému především parazitovat na náš úkor ? S ním běžte, milá TOP 09 do ANANAS !

Bohumír Šimek Dodatek  | 1. 04. 2010 07:21

A která strana má skutečně nějaký program pro lékaře a pacienty? Žádná! * Kromě ČSSD, která chce komunistický předlistopadový systém zdravotní péče s iluzí zdravotnictví zadarmo, které končí ve snížení kvality, odpovědnosti a dostupnosti, což je právě hrob pro chudé občany, kteří nemají na nezbytnou korupci a protekci bující v tomto systému!

lékárník2 Dodatek  | 31. 03. 2010 14:54

tak to bude asi jejich styl komunikace. Na mé námitky a připomínky k lékové politice, vyplývající z reálné zkušenosti, odpověděla jejich mluvčí, že děkují a že dopis předá jejich odborné komisi pro zdravotnictví. Leč další vyjádření žádné a faktické nesmysly v programu přetrvávající. Žádná jména, jako kdo je ten jejich zdravotnický odborník, nezazněla. Jen fráze.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné