Nemocnice Pojizeří jen na papíře

Projekt Nemocnice Pojizeří, představující fúzi Městské Masarykovy nemocnice v Jilemnici a Nemocnice s poliklinikou v Semilech, zůstává doposud ve stadiu příprav. V plánované podobě by měla začít fungovat nejdříve v lednu 2006…

V plánované podobě by měla začít fungovat nejdříve v lednu 2006

Projekt Nemocnice Pojizeří, představující fúzi Městské Masarykovy nemocnice v Jilemnici a Nemocnice s poliklinikou v Semilech, zůstává doposud ve stadiu příprav.

Dvojici sousedních nemocnic spolu s oběma městy, jimž zdravotnická zařízení patří, se zatím podařilo ustavit pouze právně zakotvené sdružení, mající projekt uskutečnit.

Nejdříve v roce 2006

„Nemocnice Pojizeří začne v plánované podobě fungovat nejdříve v lednu 2006. Nechceme dělat unáhlené kroky. Záleží na aktuálních podmínkách v českém zdravotnictví. Dnes je výhodnější nespěchat,“ konstatoval ekonomický ředitel semilské nemocnice Bohuslav Pick.

Nemocnice v Jilemnici a Semilech nadále fungují v původní podobě, když spolupráce zatím probíhá především v oblasti společného nákupu zdravotnických potřeb.

„Jde o možnost, jak snížit náklady,“ podotkl místostarosta Semil Vladimír Šimek (pozastavené členství v ODS). Fúzi obou nemocnic, které mají dohromady obhospodařovat oblast od Špindlerova Mlýna po Tanvald, komplikují doposud platné smlouvy se zdravotními pojišťovnami a připravovaná výběrová řízení.

„Jeví se prozíravější nechat smlouvy doběhnout a posléze se pokusit uzavřít smlouvu na společnou nemocnici. Kdybychom smlouvy vypověděli, mohly by s uzavřením nové nastat komplikace. Jakmile proběhnou výběrová řízení pojišťoven, může k připravované fúzi dojít relativně brzy,“ upřesnil Pick.

Iniciátoři projektu Nemocnice Pojizeří navíc nepočítají s původní právní formou neziskové, obecně prospěšné společnosti, kterou kvůli proklamované neslučitelnosti zdravotnictví a klasického obchodu donedávna prosazovali.

Zákon o obecně prospěšných společnostech připravovala Česká lékařská komora podle předlohy exministryně zdravotnictví Marie Součkové (ČSSD). Nástupce Součkové, exministr Josef Kubinyi (ČSSD), iniciativu svojí předchůdkyně stopl.

„Za současné skladby ministerstva není šance něco podobného sestavit,“ řekl Právu dobře informovaný zdroj.

„Obecně prospěšnou společnost jsme upozadili. Přemýšlíme spíše o obchodní společnosti, akciovce nebo společnosti s ručením omezeným,“ přiblížil Pick.

Fúze přestavuje pro dvojici pojizerských nemocnic operujících v okrese, kde si spolu s Turnovem konkurují tři nestátní nemocnice, takřka existenční nutnost. Malý manévrovací prostor zdravotnického trhu zužuje soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí.

Krajský úřad v Liberci donedávna předpokládal jednu nemocnicí v každém ze čtyř okresů Libereckého kraje, kterou formou výběrových řízení posvětí pojišťovny.

Problematické Semily

„Podmínky výběrových řízení, která proběhnou v roce 2006, pojišťovny připravují. Nepůjde o počet nemocnic, ale o optimální rozložení zdravotní péče. Problematický se jeví okres Semily, kde panuje značná duplicita lékařských oborů,“ upřesnil šéf odboru zdravotnictví Krajského úřadu v Liberci Jiří Benedikt.

Právo, Vladislav Prouza

Ohodnoťte tento článek!