O slevy v lékárnách by lidé přijít nemuseli

I když to zatím vypadá, že proplácení zdravotnických poplatků pacientům ve středočeských krajských nemocnicích chce soc. dem. vedení kraje zrušit, o slevy poskytované nemocničními lékárnami by lidé nemuseli přijít.

Pokud by sociální demokraté poplatky proplácet přestali, pacienti krajských nemocnic tak budou muset hradit 30, 60 nebo 90 korun za ošetření jako ve všech jiných nemocnicích nebo u soukromých lékařů. O slevy v nemocničních lékárnách by přijít nemuseli, jak Právu potvrdili ředitelé některých krajských nemocnic.

„Slevy v lékárnách by nemocnice mohly dál poskytovat ve vlastní režii, i pokud by je nekompenzoval kraj a pokud by bylo zrušeno proplácení ostatních poplatků z krajského rozpočtu. Lékárny si na to mohou samy vydělat. Proplácení všech poplatků kraj už dál dotovat nemůže, ale v lékárnách je to něco jiného. Musíme si nechat udělat ekonomickou analýzu a požádali bychom kraj, který o tom může rozhodnout, abychom v lékárnách s poskytováním slev pokračovali,“ uvedla ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, o níž se uvažuje, že by mohla být hlavou všech krajských nemocnic po jejich sloučení do jedné velké neziskové organizace, jak to chce udělat kraj.

Obdobné stanovisko má k věci i ředitel benešovské nemocnice Milič Řepa. „Poskytování slev v lékárnách není vyloučeno. Byly by to normální komerční slevy, jaké poskytují některé konkurenční soukromé lékárny. Musíme si nechat udělat právní posouzení a samozřejmě se musíme řídit koncepcí středočeských nemocnic. Z toho pak vzejde závěr. Je samozřejmé, že slevy nás stojí peníze, ale na druhé straně si jimi udržujeme zákazníky,“ uvedl Milič Řepa.

Vedení nemocnic nezastírají, že rozhodující slovo bude mít vedení kraje, který je jejich zřizovatelem a poskytuje na proplácení poplatků a slevy dotace. „Ke změnám musí přijít pokyn z kraje, řídíme se tím, co chce kraj,“ uvedla mluvčí mladoboleslavské nemocnice Kamila Hamáčková s tím, že tady nemocnice přichází na slevách o 230 tisíc korun měsíčně, tedy za rok skoro o tři milióny.

Pokud by slevy v nemocničních lékárnách přece jen přečkaly turbulentní povolební situaci, mohla by se ještě změnit jejich výše.

„Byla by to obchodní sleva, která by nutně nemusela kompenzovat poplatek,“ potvrdil Milič Řepa a dodal, že krajské nemocnice by měly postupovat stejně.

V pátek by se měli v Praze sejít šéfové krajů na jednání jejich asociace a o dalším společném postupu ohledně regulačních poplatků by měli rozhodovat. Některé kraje už poplatky zrušily, ve středních Čechách je kraj zatím proplácí. To by mělo ale v dohledné době skončit. V nemocnicích zaznívá neoficiální datum 1. července.

Ohodnoťte tento článek!