Přejít na obsah

Od ledna některé léky budou jen na občanku

zpět
30.10.2008

Od ledna příštího roku chce ministerstvo zavést novou kategorii léků tzv. bez receptu, ale s omezením. A hned se kolem toho strhla hádka. Na jedné straně lékařská komora tvrdí, že je to nesmysl. Na druhé straně ministr zdravotnictví, někteří lékaři, a hlavně lékárníci tvrdí, že je to rozšíření služeb pro pacienty...

„Chceme zvýšit počet volně prodejných léků, aby je pacienti měli snáze dostupné,“ řekl Právu ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Zástupci ambulantních lékařů jsou většinou pro, ale mají podmínku: budeme se domlouvat a dohadovat na tom, které léky do této nové kategorie budou zařazeny.

Kontrola v lékárně

A jak by takový výdej léků bez lékařského předpisu, ale s omezením vypadal?

Pokud by si pro něj pacient přišel do lékárny, bude se muset prokázat občanským průkazem a zároveň bude omezen počet balení léků, které mu mohou být v měsíci vydány. Znamená to, že lékárník bude muset v počítači zkontrolovat, zda danému zákazníkovi již daný lék nebyl v měsíci vydán v jiné lékárně, a bude muset vést o vydání léku pacientovi záznamy.

Které léky to budou, zatím není jasné

Zatím není jasné, které léky by do nové skupiny měly být zařazeny. Jisté je zatím pouze jedno: na seznamu těchto léků budou léky s pseudoefedrinem, a to proto, aby se nedaly zneužít pro výrobu drog. Na pozitivním seznamu SÚKL jsou vedle léků na vysoký krevní tlak či cholesterol také léky na léčení astmatu a pohotovostní antikoncepce. Lékárnická komora ještě navrhuje doplnit seznam o antibiotickou mast framykoin a anopyrin 100 mg. Nic ale není jasné.

Diskutovat o tom, které léky se zařadí na seznam bez receptu, ale s omezením, se má do konce listopadu a v prosinci ministerstvo rozhodne, které léky to budou. Příslušnou vyhlášku pak vydá SÚKL.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Od ledna některé léky budou jen na občanku

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Od ledna některé léky budou jen na občanku

Komentáře

dalších 8 komentářů
Iva Kopejsková Re:Pokud by si pro něj pacient přišel do lékárny, bude se muset prokázat občanským průkazem  | 31. 10. 2008 17:13

Smím já jako lékárník požadovat kartu pojištěnce? Nikde ta povinnost pacienta mi ji předložit není, natož OP, jak správně uvádíte. No, osobně se zařídím takto: tento nový předpis budu patrně ignorovat, přípravky s pseudoefedrinem nepovedu, jsem lékárník, ne policajt. A ty ostatní přípravky - budu si muset vystačit s volně prodejnými léčivy bez vopruzu, stejně v té skupině volně prodejných s omezením není nic prakticky použitelného. Za tu ztrátu času a nepříjemnosti mi to nestojí, zisk je NULOVÝ.

Martina Pokud by si pro něj pacient přišel do lékárny, bude se muset prokázat občanským průkazem  | 30. 10. 2008 16:03

Možná, že by si MZ mělo uvědomit, že podle zákona o ochraně osobních dat není lékárník kompetentní vyžadovat občanský průkaz. Co na tento výmysl bude říkat Úřad pro ochranu osobních dat ? Proč nemůžou použít kartu pojištěnce, když už chce někdo sledovat léky ? K čemu ta karta slouží ? Občanský průkaz může chtít pouze policie.

J.Skopová s omezením nebo zcela volně ?  | 30. 10. 2008 14:01

Během jedné takové diskuse s lékařem na toto téma (kdy jsem byla skoro obviněna z toho, že jsme si to my lékárníci takto navrhli a co si to vůbec dovolujeme) mi jako snad správný příklad bylo uvedeno , že v Portugalsku si klidně koupil bez předpisu Euphyllin, v Řecku dokonce Amoxicilin..... To je přece jen k zamyšlení , ne ? U nás je oproti jiným zemím ( ještě snad Německo je na tom podobně ) volně prodejných léčiv o dost méně (o tom Amoxicilinu v Řecku ale přece jen pochybuji, že byl koupen legálně) . Ale než zcela uvolnit do volného prodeje, nějaká další pravidla pro výdej vidím jako správnější ( tím nemyslím dle SUKlem předloženého návrhu). Ale to ověřování povinně v centrálním úložišti vnímám hodně rozporuplně, to ano.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné