Přejít na obsah

Operaci v EU mohou mít Češi bez schválení pojišťovny už teď

zpět
11.11.2013
JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL.M.
zvětšitJUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL.M.
Autor: archiv JUDr. Ondřeje Dostála

JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL.M. | Autor: archiv JUDr. Ondřeje Dostála

 

Čeští pacienti mohou podle právníka Ondřeje Dostála podstoupit plánovanou operaci a léčbu v zemích EU za peníze zdravotních pojišťoven bez předchozího schválení už teď, i když ČR nemá v zákonech zapracovanou bruselskou směrnici o přeshraniční péči.

Dostál to sdělil s vysvětlením, že v evropském právu platí pravidlo přímého účinku směrnice. Legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek závaznost směrnice potvrdil.

Upozornil ale, že se čeští pacienti zatím možná budou muset domáhat úhrady soudně. Radí vyčkat na novelu, která by mohla platit od února 2014.

„Dne 25. října vypršela ČR lhůta k naplnění požadavku směrnice, která dává právo čerpat péči v jiné zemi EU, zpravidla bez nutnosti předchozího schválení pojišťovnou,“ uvedl Dostál a připomněl, že toto právo platí právě v situacích, kdy stát zanedbává svoji povinnost vydat prováděcí zákon. Občané se práva mohou domoci bez ohledu na nečinnost státu.

„Informace, že čerpat péči v zahraničí bez předchozího schválení zatím nelze, protože ještě není zákon, jsou mylné,“ zdůraznil Dostál.

Plíšek připomněl, že ministerstvo loni na jaře poslalo novelu Sněmovně, kde byla projednána v prvním a druhém čtení. Proces skončil s rozpuštěním Sněmovny. „Je samozřejmě možné, že by se pacient mohl, dejte tomu u soudu, na základě směrnice domoci svého práva, to pravda je,“ řekl ČTK Plíšek. Lépe podle něj ale je počkat na národní úpravu, z hlediska úhrad se vůči pacientům nic nezmění. Péči hradí pojišťovny v tuzemských cenách.

„Prodlení nehrozí, musela by nastat situace, že pojišťovna odmítne uhradit následně výkon, ale myslím, že to se v praxi neděje,“ dodal.

Nynější novelu schválila vláda, ministerstvo navrhlo Sněmovně schválit ji v prvním čtení. Pokud se to stane v prosinci, v lednu ji může schválit Senát, takže už v únoru by mohla nabýt účinnosti, popsal postup Plíšek.

Dostál vyzdvihl přínos směrnice hlavně pro pacienty z pohraničí, odkud to je blíž do zahraniční nemocnice než do specializovaného centra v Praze či krajském městě. Směrnice podle něj pomůže i pacientům na čekacích listinách a těm, kteří „nedostávají dostatečnou léčbu, protože jsou pro českou nemocnici pod tlakem úhradových omezení příliš drazí“.

Ministerstvo očekává, že spíše než Češi do ciziny budou jezdit pacienti z EU do ČR. Česká medicína má dobrý zvuk a operace zde vyjdou levněji.

Na plánovanou péči českých pacientů v zahraničí bylo v předchozích letech vynakládáno zhruba deset milionů korun ročně. Je to minimální procento z celkových výdajů zdravotních pojišťoven, které se ročně pohybují kolem 220 miliard korun.


Komentovat článek: Operaci v EU mohou mít Češi bez schválení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné