Pacienti chtějí, aby léčbu v Protonovém centru hradily pojišťovny

VZP a protonové centrum svádějí administrativní boj o pacienty

Pacienti v petici žádají, aby léčba v soukromém Protonovém centru byla zařazena do systému veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny by pak musely uzavřít s centrem smlouvu. Centrum vybudované na Bulovce za 4,2 miliardy zatím nemá smlouvu s žádnou českou pojišťovnou a léčí zahraniční pacienty. České pojišťovny uhradily centru léčbu tří pacientů jako nesmluvnímu zařízení a podle zjištění ČTK hodlají tento přístup zachovat.

„Žádáme, aby léčba prostřednictvím Protonového centra na Bulovce byla neprodleně zařazena do systému veřejného pojištění, které si na základě zákonných povinností platíme,“ řekl novinářům při představení petice Hlas pro život její iniciátor František Matějka. Pod peticí je za necelý měsíc téměř 119.000 podpisů.

Ředitel odboru komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Vlastimil Sršeň a mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková ČTK řekli, že na postoji pojišťoven ke smlouvě se nic nemění. Léčba není v seznamu výkonů, proto nemají pojišťovny s centrem smlouvu. U přísně indikovaných pacientů léčbu uhradí, pokud se ukáže, že jiná možnost pro ně není.

Centrum chce na základě smlouvy o smlouvě budoucí, kterou v roce 2006 podepsal nucený správce, kontrakt s VZP za miliardu korun ročně na dobu 15 let. VZP dokument zpochybňuje. VZP a Protonové centrum na sebe navzájem podaly trestní oznámení.

Rychlý nárůst podpisů pod peticí přičítá mluvčí VZP Oldřich Tichý negativní kampani Nadace pro protonovou terapii. Předseda její správní rady Vlastimil Roun uvedl, že je „arogancí státní moci“, když léčba poskytovaná v Praze není kvůli nefunkčnímu státnímu aparátu dostupná pro nemocné dítě.

„Petice je zavádějící a účelová, zaměřená na lidi, kteří se bojí o zdraví nebo život. Snaží se v nich vyvolat pocit, že bez protonové terapie nedostávají moderní péči. To není pravda, klienti VZP dostávají jednu z nejlepších péčí v Evropě. Pokud potřebují protonovou terapii, VZP jim ji vždy uhradí,“ řekl ČTK Tichý.

Matějka uvedl, že chce oslovit ministra zdravotnictví, zdravotní výbor Sněmovny i Senátu a všechny politiky, kteří mají co do činění se zdravotnictvím. Očekává, že pod petici sežene 200.000 podpisů. Podle zdroje ČTK ale i bez této petice se počítá s tím, že časem bude tato léčba do seznamu zařazena.

Rakovina je nově zjištěna u 80.000 lidí. Centrum má kapacitu ročně léčit až 2500 pacientů. Ze zhruba 35.000 lidí, kteří v ČR každý rok potřebují léčbu zářením, lze podle českých onkologů většinu léčit se stejně dobrými výsledky klasickým ozařováním, které je levnější. Léčba protony tak je podle nich vhodná nanejvýš pro stovku českých pacientů za rok.

Podle ministerstva zdravotnictví je léčba protony pětkrát dražší než konvenční ozařování, výsledky prý nejsou lepší. Podle Protonového centra ale klasické ozařování v některých centrech je levnější, ale v těch, která jsou vybavena nejmodernější technikou, je prý dražší.

Podle lékařů Protonového centra je jen otázkou času, kdy protonová léčba nahradí dosud používané metody ozařování, protože ničí jen nádorové buňky a výrazně méně poškozuje okolní zdravou tkáň. Vhodná je zejména pro děti, pacienty s nádory plic, prostaty, hlavy a krku, mozku a slinivky břišní.

Vedoucí lékař centra Jiří Kubeš řekl, že léčbu s úspěchem ukončili už u desítky pacientů s velmi závažnými a neoperovatelnými nádory.

Ohodnoťte tento článek!