Počet lidí s chřipkovými onemocněními v ČR klesl o 13 procent

Minulý týden klesl počet lidí s akutními respiračními infekcemi o 13 procent. Nyní je v České republice 1475 nemocných na 100.000 obyvatel, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Podle statistik klesá nemocnost už třetí týden, teď je pokles největší. Situace je podobná ve většině krajů. Nejvýraznější pokles a zároveň nejméně nemocných hlásí Karlovarský kraj. Epidemii hygienici vyhlašují, když jsou 2000 a více nemocných na 100.000 obyvatel.

Nejvíce nemocných, nad 1700 lidí na 100.000 obyvatel, hlásí kraje Moravskoslezský, Jihomoravský a Královéhradecký. Těsně pod touto hranicí je Jihočeský kraj.

Mnoho škol v celé republice dál hlásí vysoké počty nemocných chřipkou a některé zůstávají uzavřeny. Podle hygieniků lze situaci hodnotit jako lokální epidemii chřipkových onemocnění.

„Kromě chřipky s normálním průběhem se nadále vyskytuje řada komplikovaných případů pandemické chřipky vyžadujících hospitalizaci a v některých případech i intenzivní péči,“ řekl ČTK epidemiolog Jan Kynčl. V ČR dosud zemřelo 38 lidí s prasečí chřipkou.

V souvislosti s vánočními a novoročními svátky lze podle Kynčla očekávat další pokles nemocnosti, který je pro toto období typický a souvisí s čerpáním dovolených a volna ve školách. „Další vývoj chřipkové situace v letošní zimní sezoně bude možné odhadnout spíše až ve druhém lednovém týdnu po návratu do škol a do zaměstnání,“ uvedl epidemiolog.

V Evropě je podle něj podobný výskyt chřipkových onemocnění jako v Česku. V západní Evropě začaly klesat počty nemocných o něco dříve a ČR tento vývoj kopírovala, uvedl.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden informovala, že první vlna takzvané prasečí chřipky v Evropě už zřejmě dosáhla vrcholu a je na ústupu zejména na západě kontinentu. Odborníci ale varují před tím, že další epidemie by mohla následovat.

Ohodnoťte tento článek!