Pojišťovny by mohly začít proplácet i operace kombinovaných očních vad

oko, oftalmologie

Operace některých těžkých očních vad by pacientům už příští rok mohly proplácet pojišťovny. Dnes mají lidé nárok na operaci šedého zákalu v kombinaci s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Když ale potřebují odstranit i astigmatismus, platí si zákrok sami.

Vznik šedého zákalu nejčastěji souvisí se stárnutím, ale také může být důsledkem cukrovky, kouření nebo působení ultrafialového záření.

Šedý zákal se dá operovat. Lékaři jednoduše vymění zakalenou čočku za umělou. Během zákroku můžou také odstranit krátkozrakost nebo dalekozrakost. Lékaři by stejně tak zvládli i astigmatismus.

„To je vrozená vada. Rohovka je naprosto průhledná, ale zdeformovaná,“ vysvětluje profesor Pavel Kuchynka, přednosta oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Operaci šedého zákalu platí pojišťovna, v případě šedého zákalu v kombinaci s astigmatismem už tomu tak není. „Pokud pacient chce torickou nitrooční čočku, musí si zaplatit ji i operaci šedého zákalu, což vyjde zhruba na dvacet tisíc korun,“ vysvětluje primář Pavel Studený z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Současná legislativa totiž pouhé doplatky, třeba právě na nitrooční čočky napravující astigmatismus, neumožňuje. Česká společnost refrakční a kataraktové chirurgie to chce změnit.

Celý článek najdete na webu Českého rozhlasu nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!