Praha si nechá od KPMG posoudit, zda a jak převzít Bulovku

Praha si nechá od společnosti KPMG posoudit, zda a případně jak transformovat nemocnici Na Bulovce na městskou nemocnici. KPMG vyhrála výběrové řízení vyhlášené magistrátem. Nabídla nejnižší cenu, a to 1,284 milionu korun s DPH.Řekl ředitel magistrátního odboru zdravotní péče Martin Ježek.

Záměrem se tento týden zabýval také zdravotnický výbor zastupitelstva. Podle jeho předsedy Borise Šťastného (ODS) by měli zastupitelé na základě studie rozhodnout, zda v přípravě transformace Bulovky pokračovat.

Podle Ježka by měla studie zhodnotit možnosti Prahy ovlivňovat zdravotní politiku na území města, měla by rovněž navrhnout možnosti, jak by se Praha mohla stát zřizovatelem vlastní nemocnice. Jelikož se jako nejpravděpodobnější jeví převzetí nemocnice Na Bulovce, bude studie podle Ježka také rozpracovávat varianty její transformace včetně nutných legislativních kroků a navrhne postup. Vyhodnotí rovněž, kolik to bude stát, jak dlouho to bude trvat a jaké budou nároky na personální zajištění.

Praha si už v minulém volebním období nechala podobnou studii zpracovat u společnosti Deloitte. Šťastný doufá, že nová studie zhodnotí všechny výhody a nevýhody záměru. „Musí to být podklad pro politické rozhodnutí zastupitelů, zda pokračovat v transformaci Bulovky,“ řekl na jednání výboru Šťastný.

Podle Šťastného musí transformaci předcházet například pasportizace majetku, audit hospodaření nebo příprava potřebného zákona. Šťastný odhaduje, že převod by bylo možné připravit zhruba za půl roku poté, co o něm na základě studie rozhodnou zastupitelé.

Praha má zájem Bulovku převzít, problémem je ale to, že zanedbaný nemocniční areál by potřeboval několikamiliardovou investici, na kterou město nemá peníze. Stát, pod který nemocnice spadá, ale nechce dát z rozpočtu na Bulovku ani korunu. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) proto chce, aby před transformací nemocnice byla vyřešena její ekonomická stránka. Podle Šťastného, který je velkým zastáncem převodu Bulovky, by se obnova areálu mohla vyřešit vstupem soukromého kapitálu prostřednictvím PPP projektu nebo úvěrem. Svoboda ale město zadlužovat nechce.

Ministerstvo zdravotnictví v srpnu rozhodlo, že Bulovka a Thomayerova nemocnice v Krči ztratí od příštího roku z názvu slovo fakultní. Rozsah péče má být ale zachován.

Ohodnoťte tento článek!