Prometheus umožní zachránit více lidí s akutním selháním jater

Pacienty s náhlým akutním selháním jater lze většinou zachránit pouze transplantací, ale vhodný orgán není mnohdy během dvou či tří dnů k dispozici. Lékaři Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poprvé v České republice úspěšně použili přístroj Prometheus…

Praha – který částečně nahrazuje funkci jater a pacientům umožní překlenout čekací dobu. Novinářům to ve čtvrtek řekl Milan Ročeň z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM.

V České republice je ročně deset až 20 případů akutního selhání jater a 60 až 90 procent pacientů na ně zemře. Zpravidla umírají dříve, než by se transplantace mohla uskutečnit nebo než se jejich játra začnou spontánně regenerovat.

Díky Prometheovi se podařilo zachránit pětatřicetiletého Tomáše Rindlera, který loni v létě snědl jedovatého houby a do IKEM se dostal v kritickém stavu, kdy mu selhávaly důležité životní funkce, včetně funkce jater. Na přístroji přežil 20 dní, než byla nalezena vhodná játra. Ukázalo se, že transplantaci bude třeba zopakovat. Druhá operace se uskutečnila po dvou měsících a na konci ledna byl pacient propuštěn domů.

Podle přednosty Transplantcentra Štefana Vítka přístroj funguje obdobně jako umělá ledvina a navíc odstraňuje i jiné toxické látky. Neznamená to však, že to jsou umělá játra a nemocní na něj budou moci být dlouhodobě napojeni. Játra na rozdíl od ledvin mají nejen detoxikační funkci, ale vytvářejí i látky pro organismus životně důležité.

Čtvrteční tiskové konference se zúčastnil také Rindler. Řekl, že si na smaženici pochutnal, druhý den oslavil narozeniny a třetí den se mu udělalo špatně. Byl dlouho v umělém spánku a z období mezi dvěma transplantacemi si pamatuje pouze kousky, které byly něčím mezi snem a realitou.

Na Proemethea byl v IKEM napojen ještě jeden pacient, ale jeho stav byl velmi těžký a jeho život se zachránit nepodařilo.

Prometheus je v současnosti ještě v nemocnicích v Hradci Králové, Brně, Plzni a Ostravě-Porubě. Je zatím využíván k hemodialýze. Financování částečné náhrady funkce jater ze zdravotního pojištění není ještě zcela vyřešeno, ale jedná se s pojišťovnami. Rindler je klientem Vojenské zdravotní pojišťovny, která přislíbila péči uhradit. Jedna kúra stojí 90.000 korun a je třeba ji opakovat denně nebo obden.

Nejčastější příčinou akutního selhání jater jsou toxické látky, zejména léky. Pacient mnohdy umírá po několika hodinách od stanovení diagnózy. Přibližně polovina pacientů by se mohla uzdravit, protože jejich játra by se dokázala regenerovat vlastní silou.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!