Radiožurnál: Zlínská firma dostala povolení k dovozu léčebného konopí

mikrofon, rádio, přepis

Veronika Sedláčková (moderátorka) : V Česku podle výroční správy Národního monitorovacího centra přibývá problémových uživatelů drog, zvlášť pervitinu. Naopak klesá počet těch, kdo konzumují nejrozšířenější zákonem zakázanou návykovou marihuanu. Ta je ale v některých případech taky povoleným léčebným doplňkem. (needitovaný přepis pořadu)

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že zlínské firmě Elkoplast vydalo první licenci na dovoz několika kilogramů marihuany na léčebné účely. Do Česka má konopí z Nizozemska dorazit nejpozději v prosinci. Zdravím náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška. Dobrý večer.

Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví

Přeji pěkný večer.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Pane náměstku, proč má jako první licenci zmíněná firma ze Zlínska, je to prostě proto, že jako první požádala?

Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví

Není tomu tak. Původně požádalo o povolení k nakládání s omamnými a psychotropními látkami ve spojitosti s konopím 5 firem. 2 z nich splnily všechna kritéria daná českou legislativou. A tudíž jim bylo uděleno povolení pro nakládání s omamnými a psychotropními látkami. A jedna z těch firem už si požádala o dovozní licenci na dovoz 3 kilogramů léčebného konopí z Nizozemí, zkrátka každá firma, která splní podmínky dané zákonem, toto povolení získá.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

A z těch 3 kilogramů, kolik tak může uspokojit zákazníky nebo klienty v lékárnách, které budou nabízet konopí pro léčebné účely.

Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví

Toto je samozřejmě věcí smluvního vztahu mezi touto firmou a lékárnami. Do toho skutečně ministerstvo zdravotnictví nevstupuje, my očekáváme, že i ta druhá firma, která již má zmíněné povolení pro zacházení s konopím na českém území, požádá o dovoz určeného, určeného množství. To množství pro své pacienty skutečně budou žádat lékaři ve vztahu k lékárnám a na elektronický předpis potom předepisovat svým, svým pacientům, to znamená, tato firma si zřejmě vyhodnotila, že potřebuje pro lékárny, se kterým je ve smluvním vztahu, toto množství.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Mně jde o to, že pacienti s roztroušenou sklerózou, rakovinou a tak dále, tedy s nemocemi, kde konopí ulevuje podstatně, čekají už poměrně dlouho na možnost legálně si ho opatřit, není to přeci jen příliš zdlouhavý proces v prosinci první 3 kila.

Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví

Jsme jeden z mála států, nejenom v Evropě, ale i na světě, který legalizoval konopí pro léčebné účely, vede se o tom velmi široká odborná debata i u lékařských odborných společností, určitě bude muset dojít k určité edukaci jak pacientů, tak samozřejmě lékařů, zda budou chtít to léčebné konopí svým pacientům předepisovat, ta forma dovozu je skutečně, byla zdlouhavá, je náročnější.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

A také možná dražší?

Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví

A dražší. My si samozřejmě slibujeme a předpokládám, že i předkladatelé, kteří předložili ten zákon o legalizaci léčebného konopí, více z toho, že od příštího roku, to znamená po 1. dubnu příštího roku bude možno pěstovat konopí na českém území a stane se tak pro české pacienty nejenom dostupnější, ale zejména cenově dostupnější, dá se očekávat, že potom se rozsah pacientů, ale i lékařů, kteří budou předepisovat léčebné konopí, zvýší.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Ujišťuje náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek, kterému děkuji. Na shledanou.

Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví

Přeji pěkný večer. Na shledanou.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!