Přejít na obsah

Sestrám by mohla stačit střední škola a rok studia

zpět
12.9.2016
*lékařka, sestra, pacientka, nemocnice, pokoj
zvětšit*lékařka, sestra, pacientka, nemocnice, pokojZdroj: Shutterstock

*lékařka, sestra, pacientka, nemocnice, pokoj | Zdroj: Shutterstock

 

Sestry možná nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Předpokládá to novela zákona o nelékařských povoláních, kterou v pátečním úvodním kole podpořila Sněmovna.

Změna by měla nastat od září příštího roku. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Předlohu nyní posoudí zdravotnický výbor.

Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem. Poslanec ANO David Kasal označil za anomálii, že sestry musejí studovat sedm let. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) ale označil za lehce přehnaná očekávání, že předloha hned zajistí zvýšení počtu sester. „Změna není všeřešící,“ souhlasil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Musí být podle něho spojena s lepším ohodnocením sester.

Kritický k předloze byl naopak bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podle něho jde o odklon od evropské tendence posílit vzdělávání sester.

Předloha by měla podle důvodové zprávy stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry. K jejím cílům patří i snazší návrat zdravotnických pracovníků, kteří byli dlouhodoběji mimo obor, zpět do zdravotnictví. Praktické sestry by mohly pracovat bez odborného dohledu všeobecné sestry a porodní asistentky.

V letech 2010 až 2015 ubylo v českých nemocnicích téměř 1300 sester a dalšího ošetřovatelského personálu, trend poklesu pokračuje. Sester ubývá nejvíc v akutní nemocniční péči. Ústav zdravotnických informací a statistiky evidoval loni 47.495 úvazků sester v akutní péči, což je o 1530 méně než v roce 2010. Naopak v ostatní nelůžkové péči jich přibylo, úvazky ve stejném období stouply o 1287 na 29.003.

Předloha zruší povinnost doplnit si vysokoškolské vzdělání pro ty, kteří desítky let ve zdravotnictví pracují. Od roku 2011 mohly sestry žádat o zmírnění tvrdosti zákona, většina žádostí byla zamítnuta. Zruší se také kreditní systém, který sloužil ke kontrole celoživotního vzdělávání a podle ministerstva zdravotnictví neplnil dostatečně motivační roli ani nebyl dostatečně efektivní.


Komentovat článek: Sestrám by mohla stačit střední škola a rok…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Sestrám by mohla stačit střední škola a rok…

Komentáře

další 2 komentáře
MUDr. Bohumír Šimek Stále nevíme, proč vzdělávat sestry!  | 12. 09. 2016 16:40

Dokud bude jediným zájmem společnosti rozebírat si veřejné finance, nemůžeme vyřešit vzdělávání sester. Nejprve si musíme položit otázku, proč máme vzdělávat sestry a pak teprve druhou, jak? Sestry potřebujeme vzdělávat, aby se s lékaři při práci dorozuměly. Nic víc! Vše ostatní se naučí v praxi. Chceme-li samostatně pracující sestry, pak systematické vzdělávání je k ničemu. Musí ve škole dostat základ vědomostí (čtyři roky stačily a budou stačit!) a pak je především vzdělávat prakticky v praxi. Po určité době máme samostatně pracující sestry. Některé to trvá pár měsíců, jiná se nestane samostatnou ani po několika letech!

VK dejte VOŠKÁM Bc.  | 12. 09. 2016 13:04

ZS mají pečovat o pacienty a k tomu mít znalosti včetně obsluhy jednoduchých přístrojů. Obsluhu složitějších jsou po každé jiné a musí se je stejně individuálně naučit. Stejně je musí v praxi vše naučit vrchní nebo staniční, ale ty musí mít dlouhou praxi a ne tituly Bc. či Mgr. bez praxe. Absolventky 3-lete VOŠ z druhou maturitou by měly dostat Bc. a pro použití v praxi jsou užitečnější než Bc. a Mgr. Neštěstí je v tom, že na zdrav. školách učily učitelky bez vš vzdělání ale s praxí, takže je učily co je potřebné v praxi. Dnes se učí administrativu a vědu s tou pacientovi nepomohou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné