Přejít na obsah

Sestry zveřejní návrhy, jak zlepšit výživu pacientů v nemocnicích

zpět
27.5.2010
kapačka, infuze, pacientka, nemocnice
zvětšitkapačka, infuze, pacientka, nemocniceZdroj: tinypic.com

kapačka, infuze, pacientka, nemocnice | Zdroj: tinypic.com

 

Česká asociace sester (ČAS) zveřejní dnes výsledky letošního průzkumu výživy pacientů v nemocnicích i své návrhy, jak situaci zlepšit. Podle evropských průzkumů trpí 40 procent pacientů v nemocnicích podvýživou.

V pobytových zařízeních a v domácí péči hladoví až 60 procent lidí. Podvýživa nemocné nezabíjí, ale přispívá ke smrtelným komplikacím, prodlužuje dobu léčení a prodražuje ho.

Výživa pacientů patří k největším problémům českých nemocnic. Podle starších českých průzkumů trpí v ČR při přijetí do nemocnice podvýživou až polovina seniorů, 80 procent nemocných s chorobami trávicího traktu a 85 procent onkologických pacientů. ČR se v tom ale neliší od většiny Evropy.

Kvůli nedostatečné výživě trvá léčení déle a spotřebuje se více léků. V důsledku nedostatečné výživy nemocným ochabuje svalstvo, včetně dechového, častěji potřebují dýchací přístroj. Zhoršuje se jim imunita, špatně se jim hojí rány, více trpí proleženinami. Na vyléčení potřebují více antibiotik, protože nedostatek krevních bílkovin zhoršuje jejich transport po těle.

České nemocnice však sledují stav výživy pacientů jen výjimečně. Většina nedělá nutriční plány pacientů ani screening podvýživy. Pokud ano, tak nejsou tyto činnosti systematické. Stát nevypracoval pravidla, která by nemocnice převzaly pro sledování výživy pacientů, a zdravotní pojišťovny výživu nekontrolují. Záleží na přístupu každé nemocnice.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

23.11. Výživa a civilizační choroby
0 příspěvků
10.11. Civilizační choroby a výživa
0 příspěvků
4.9. Nefrologický ve starším věku nemocný
0 příspěvků
15.6. Poruchy funkce ledvin a metabolismu ve stáří
0 příspěvků

Komentovat článek: Sestry zveřejní návrhy, jak zlepšit výživu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné