Škromach: ČSSD zřejmě unii zdravotnictví nepřenechá

ČSSD asi nepřenechá v nové vládě křeslo ministra zdravotnictví Unii svobody-DEU. Zcela jasné však není ani to, zda v této funkci bude pokračovat sociální demokrat Jozef Kubinyi, který v poslední době přijal některá kontroverzní rozhodnutí…

PRAHA – Vyplynulo to z dnešního vyjádření místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha pro Český rozhlas – Radiožurnál.

„Zdravotnictví patří mezi programové priority sociální demokracie a těžko si umím představit, že bychom tento resort předávali právě Unii svobody,“ prohlásil. V minulých dnech se spekulovalo o tom, že místo ministra zdravotnictví nabídne unionistům nově jmenovaný premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross.

Personální složení kabinetu má být jedním z témat schůzky koaličních lídrů, která začala dnes ráno. V kruzích US-DEU se hovoří o tom, že ministerstvo zdravotnictví by mohla řídit senátorka a bývalá ředitelka nemocnice v Motole Helena Rögnerová. Jako nezávislá neúspěšně kandidovala v červnu v čele kandidátky US-DEU do Evropského parlamentu.

Škromach nechtěl předvídat další ministerské šance Kubinyiho. Obecně dal najevo, že o tom rozhodne Gross. O Kubinyim nicméně řekl, že „měl několik nešťastných vystoupení, která mu ani ve straně příliš pozici neposílily“.

Kubinyi byl stoupencem bývalého premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly. Řadu sociálních demokratů popudil výměnami několika ředitelů pražských i mimopražských nemocnic včetně těch, kteří měli úzké vazby na ČSSD. Jednoznačně kladný ohlas neměl ani jeho návrh reformy zdravotnictví. Sám Škromach před týdnem uvedl, že Kubinyiho koncepce je v rozporu s politikou ČSSD.

O kandidátech na ministra zdravotnictví se v minulosti hovořilo i v řadách sociální demokracie. Padla tam jména třeba šéfky sněmovního zdravotního výboru a členky ČSSD Milady Emmerové a ředitele Fakultní nemocnice Motol v Praze Miloslava Ludvíka. Své kandidáty by ale mohli nabídnout i lidovci. Mezi jejich poslanci patří k odborníkům na zdravotnictví místopředseda zdravotního výboru Josef Janeček a Vladimír Říha, který má zkušenosti z práce náměstka ředitele motolské nemocnice.

Škromach dnes Radiožurnálu dále řekl, že klíčový je pro ČSSD i post ministra práce a sociálních věcí. Nechtěl ale potvrdit ani vyvrátit otázku, zda tento úřad povede i nadále právě on. Pouze poznamenal, že s Grossem již hovořil. V kuloárech se dosud předpokládá, že Škromachova pozice je pevná a ministrem zůstane.

Škromach nezměnil rozhodnutí kandidovat na podzim do Senátu. Nijak to podle něj nesouvisí s Grossovým požadavkem, aby se členové nové vlády vzdali mandátů v parlamentu. Prý se to týká hlavně mandátů ve sněmovně.

Škromach navíc varoval, že Grossův návrh může vyvolat problémy. Připomněl totiž, že lidovci a unionisté kandidovali v posledních volbách společně a na kandidátkách se střídali. Škromach proto soudí, že není jasné, kdo by nastoupil jako náhradník za unionisty a zda by to třeba nevedlo k zániku jejich poslaneckého klubu, protože by neměl potřebných nejméně deset členů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!