Směrnice EU o pracovní době by mohla ohrozit pacienty

Novinářům to dnes řekl šéf lékařských odborů Milan Kubek.
Navrhovaná úprava totiž počítá mimo jiné s tím, že by se držení
pohotovosti nezapočítávalo do pracovní doby…

PRAHA 10. února (ČTK) – Připravovaná směrnice EU o pracovní

době by mohla zhoršit zdravotní péči a ohrozit pacienty.

Novinářům to dnes řekl šéf lékařských odborů Milan Kubek.

Navrhovaná úprava totiž počítá mimo jiné s tím, že by se držení

pohotovosti nezapočítávalo do pracovní doby.

O směrnici jednali dnes zástupci odborů, lékařské komory a ministerstva

zdravotnictví s europoslancem Richardem Falbrem (ČSSD).

„Pokud je lékař či jiný zdravotník připraven k výkonu práce, není to odpočinek,“ zdůraznil šéf lékařských odborů Milan Kubek, který je současně viceprezidentem Evropské federace lékařů zaměstnanců.

Podle něj všechny národní lékařské odbory, které jsou ve federaci sdruženy, směrnici odmítly.

O dokumentu jednali odboráři i s eurokomisařem Vladimírem Špidlou. Podle Kubka jim řekl, že je připraven vypracovat nový návrh. Ministerstvo zdravotnictví s odbory souhlasí.Směrnice by měla být podle jeho zástupců přepracována nebo upravena.

Evropská směrnice o pracovní době byla přijata před deseti lety. Nyní má být přezkoumána. Zatím pouze v Británii mohli lidé pracovat nad rámec pracovní doby, museli s tím ale souhlasit.

Návrh dokumentu nyní počítá s tím, že by se opatření mohlo

rozšířit i pro další státy.

Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha by směrnice zavedla do evropského práva nevolnictví. „Je to pozoruhodný nápad, že někdo je z vůle zaměstnavatele na pracovišti zdarma,“ uvedl Rath.

Podle komory je ve směrnici problematické i to, že „neodráží rovnoprávnost zaměstnance a zaměstnavatele“, ale stojí na straně zaměstnavatelů.

Pro zdravotnické odbory je podle jejich předsedy Jiřího Schlangra nynější návrh nepřijatelný. Dodal, že přetěžování zdravotníků a lékařů přispívá i ke vzniku konfliktů na pracovišti a zvyšuje riziko pracovních úrazů.

Evropský parlament by měl směrnici projednávat letos. „Směrnice uvázla na mělčině a my bychom byli rádi, kdyby tam zůstala,“ uvedl Falbr.O opatřeních ke zmírnění či odmítnutí směrnice s ním čeští odboráři jednali již loni.

Kateřina Krausová kar, (ctk)

Ohodnoťte tento článek!