Sněmovna odmítá fúze zdravotních pojišťoven a postup ministerstva

jednání

Poslanecká sněmovna zásadně nesouhlasí s postupem ministerstva zdravotnictví, které schválilo fúze zdravotních pojišťoven. Usnesení v tomto smyslu, které nicméně nemá na slučování pojišťoven žádný vliv, prosadily KDU-ČSL, ČSSD a KSČM.

Vedení ministerstva dalo podle poslanců přednost soukromým zájmům před zájmem pojištěnců. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková výtky poslanců odmítla, podle ní ministerstvo nepochybilo a postupovalo podle práva.

Poslanci v usnesení zároveň vyzvali vládu, aby předložila zákonnou úpravu, která zajistí účast pojištěnců na správě pojišťoven. Sněmovna navíc považuje za nestandardní, aby zdravotní pojišťovny vlastnily nebo nepřímo ovlivňovaly zdravotnická zařízení.

Usnesení navrhl lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který se obává, že slučování pojišťoven může poškodit pacienty. Současná legislativa podle jeho mínění nedostatečně ošetřuje rizika související s fúzemi.

„My se s panem poslancem Hovorkou na tomto neshodneme, ale já jsem postupovala podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, podle posouzených dokladů, které jsem měla k dispozici, v termínech daných správním řízením,“ uvedla ministryně Jurásková.

Poslanec za ODS Boris Šťastný na plénu řekl, že to byl právě Hovorka, kdo celé volební období blokoval iniciativy ministerstva zdravotnictví, které změny navrhovalo ve svých reformních zákonech.
Hovorka v červnu ve sněmovně prosadil novelu zákona o pojišťovnách, která podmínky slučování mírně zpřísňuje.

Novela vstoupila v platnost 1. listopadu. Nově se mohou pojišťovny sloučit jen tehdy, když některá z nich rok od založení nezíská 100.000 klientů. Dosavadní limit tím stoupá na dvojnásobek. Slučování je možné také pro pojišťovny, které se ocitnou v nucené správě.

Při úpravách v Senátu z novely vypadlo zamezení majetkového propojení pojišťovny a zdravotnického zařízení. Lidovci proto nedávno navrhli další novelu, která to napravuje. Vláda při posuzování této novely vydala odmítavé stanovisko. Rozhodne o ní ale parlament.

Ještě před platností novely stihla fúze podle starších podmínek Zdravotní pojišťovna Agel třineckého ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. Agel je majetkově propojena se dvěma desítkami zdravotnických zařízení na Moravě a od června je součástí Hutnické zaměstnanecké pojišťovny (HZP). Ta na sebe převzala také desetimilionový dluh Agelu.

V červenci pak ministerstvo zdravotnictví povolilo sloučení nové HZP s Českou národní zdravotní pojišťovnou (ČNZP). Nový subjekt s názvem Česká průmyslová zdravotní pojišťovna má 700.000 pojištěnců.

Ohodnoťte tento článek!