Soukromí lékaři nepřímo vyzvali občany, ať nevolí ČSSD

Soukromí lékaři v pondělí nepřímo vyzvali občany, aby nevolili sociální demokraty. „Vyzýváme pacienty, aby se stali našimi partnery v tažení proti nefér politice, která se zde provádí,“ uvedl místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek…

PRAHA – Soukromí lékaři v pondělí nepřímo vyzvali občany, aby nevolili sociální demokraty. Ve vládní ČSSD se totiž podle materiálu uniklého z Lidového domu uvažuje o znárodňování soukromých ambulancí a nemocnic. To je pro soukromé

lékaře nepřijatelné, a tak pozvali občany do společného boje.

„Je to vyhledávání problémů a zřejmě jde o předvolební kampaň,“ okomentovala výzvu lékařů ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Zároveň uvedla, že ji „ani ve snu nenapadlo“ uvažovat o jakémkoliv znárodňování. „Celou koncepci zveřejním 15. listopadu a pak bude čas na širokou diskuzi,“ řekla.

„Za šest let je to už pátá koncepce, tato poslední nás nejvíce vyděsila, protože v ní se už zcela nepokrytě hovoří o tom, že soukromá zdravotnická zařízení nejsou žádoucí, protože upřednostňují zisk před poskytováním péče,“ řekl mluvčí Koalice ambulantních lékařů Jiří Neugebauer.

„Vyzýváme pacienty, aby se stali našimi partnery v tažení proti nefér politice, která se zde provádí,“ dodal místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

Podle něj by pacienti měli dát najevo svůj názor v současných i příštích volbách, „jinak se stanou rukojmími, ale ne našimi, ale vlády, která bude vládnout způsobem, jak by jí to umožnila navržená koncepce“.

Již v pátek začali lékaři vyvěšovat v ordinacích plakáty s velkým NE znárodňování a návratu ke státnímu socialistickému zdravotnictví. Dnes oznámili, že na 10. listopadu svolali krizový výbor, na němž se dohodnou o dalším postupu.

„Chystají se tu kroky, které by zdravotnictví měly vrátit před rok 1989,“ vysvětlil Neugebauer. Lékaři chtějí s pacienty hovořit i o tom, co vládní ČSSD podle nich tabuizuje, zda jsou ochotni připlatit si na nadstandard.

V materiálu dvou členů ČSSD se počítá s odkupem soukromých ambulancí a nemocnic. Média ho zveřejnila před deseti dny, od těchto záměrů se však vysocí představitelé strany distancovali.

Premiér Stanislav Gross slíbil, že odvolá členy komise. Zápis z jednání zdravotní komise ČSSD však dokládá, že původně teze materiálu jeho tvůrcům odsouhlasila.

Lékaři poté požádali ministryni o vysvětlení. Emmerová jim místo osobní odpovědi poslala zápis z jednání s hejtmany. Podle lékařů reagovala ministryně neadekvátně, to ji v jejich očích činí nedůvěryhodnou.

Ministryně zdravotnictví dnes v Děčíně předložila lékařům a novinářům deset základních bodů své koncepce.

Reakci ambulantních lékařů považuje za neadekvátní situaci. Návrh, ve kterém se počítá s odkupem soukromých ambulancí, prý pouze prohlédla, ale nesouhlasila s ním. Únik informací o zmiňovaném návrhu považuje Emmerová za trestuhodný.

Ředitel Institutu zdravotní politiky a ekonomiky a člen pracovní skupiny pro přípravu koncepce Petr Háva sdělil, že materiál vydávaný za koncepci z dílny ČSSD byl někým účelově zkreslen.

Podle něj se v žádném případě nejednalo o znárodnění, ale pouze o zajištění zdravotní péče v místech, kde by mohla být péče ohrožena například proto, že lékař zemřel či odešel do důchodu, anebo zbankrotovala akciová společnost vlastnící nemocnici.

„V takovém případě by stát odkoupil zařízení, a to jen tehdy, že by se situaci nepodařilo vyřešit jinak,“ zdůraznil Háva.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!