Stát platí lékaře a učitele lépe než soukromníci

Lékaři, zdravotní sestry a učitelé jsou jedny z mála profesí, kterým se vyplatí pracovat pro stát a ne pro soukromé firmy. I když se krajské či fakultní nemocnice potýkají s dluhy, lékaři si v nich vydělají v průměru o tři tisíce korun více než v privátních nemocnicích…

Vláda přitom ve středu bude jednat o tom, zdali od příštího roku vezme státním zaměstnancům třinácté a čtrnácté platy.

Odboráři se proti tomu bouří, jelikož jim Špidlův kabinet podle dřívějších prohlášení bude kompenzovat jen pětinu peněz, které jim vezme. Návrh jim přijde naprosto nepřijatelný, před dvěma týdny proto předčasně ukončili vyjednávání.

Ředitelé fakultních nemocnic přitom tvrdí, že právě kvůli pravidelným zvyšováním platů v minulosti se zvyšují jejich dluhy.

Zdravotní pojišťovny nezvyšovaly své úhrady a manažeři nemocnic tak nakonec buď museli vzít zaměstnancům osobní ohodnocení, nebo jim přidali. I když na to neměli.

Krajské či fakultní nemocnice sice sužují dluhy, lékařům však vyplácejí v průměru o tři tisíce korun více, než si mohou dovolit soukromé nemocnice.

V posledním čtvrtletí loňského roku – kdy se vyplácejí čtrnácté platy – byl rozdíl dokonce až šestitisícový.

„Zdravotnictví je tak jednou z mála oblastí, kde se vyplatí pracovat pro stát,“ říká ekonomický náměstek Fakultní nemocnice v Praze-Motole Jiří Čihař. Ta musí platit lékařům podle „státních“ pravidel.

Šetříme i na lékařích

Čihařovi se stejně jako ostatním manažerům státních nemocnic nelíbí, že vláda nařizuje neustále zvyšování platů státních zaměstnanců. Naposledy to bylo v lednu při zavedení šestnáctitřídní platové tabulky, která mnohé lékaře posunula do vyšších mzdových pater.

„Zdravotnictví je tak jednouz mála oblastí, kde se vyplatípracovat pro stát,“ říkáekonomický náměstek FN MotolJiří Čihař. Ta musí platit lékařůmpodle „státních“ pravidel.

Nemocnice musí platit nově lékaři až o čtyři tisíce korun víc, ačkoli si to dovolit nemůže – pojišťovny platí na úhradách stejně.

V soukromých nemocnicích, které si na svůj provoz musejí vydělat, si zvýšení platů dovolit nemohou.

„Jako soukromá firma nemůžeme fungovat bez zisku. Snižujeme náklady a bohužel i mzdy našich pracovníků. Díky tomu ale můžeme přežít a vykazovat zisk,“ říká Jaroslav Voráč, ekonomický ředitel Nemocnice Šumperk, s. r. o.

Nejvíce peněz berou lékaři ve fakultních nemocnicích. Pro to však jsou objektivní důvody: pracují tu nejlepší specialisté v jednotlivých oborech.

Navíc často tráví v práci více času, dostávají proto vyšší příplatky za pohotovost, noční služby, přesčasy.

Platy lékařů se liší, i když se porovnají podobné nemocnice zřízené kraji se soukromými. I tady je rozdíl dva tisíce korun, přestože v nich pracují specialisté na srovnatelné úrovni.

Lékařům se to nelíbí. „Problém by mohl vyřešit nový zákon o odměňování pracovníků ve zdravotnictví, který by sjednotil pravidla bez ohledu na zřizovatele zařízení,“ říká předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek.

Aleš Vojíř, Simona Holecová, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!