Přejít na obsah

Tři lidé z jihu Moravy si z dovolené v Africe přivezli malárii

zpět
10.10.2011
komár, malárie, anopheles
zvětšitkomár, malárie, anophelesZdroj: www.ethiopanreview.com

komár, malárie, anopheles | Zdroj: www.ethiopanreview.com

 

Tři obyvatelé jižní Moravy si letos přivezli z dovolené v Africe onemocnění malárií a následně pak na infekčním oddělení nemocnice bojovali o život. Všichni mohli potížím předejít, kdyby řádně předem podstoupili preventivní antimalarickou léčbu, řekla vedoucí protiepidemického odboru brněnské krajské hygienické stanice Renata Vaverková.

„Ve všech třech případech šlo o velmi závažné stavy. V jednom z nich šlo o třicetiletého muže, který skončil až na jednotce intenzivní péče,“ uvedla lékařka. Dva lidé si přivezli malárii ze Siera Leone a jeden z Nigérie. Nemoc může způsobit trvalé následky a i po přeléčení se může vracet. Je infekční, přenašečem je nejčastěji komár a projevuje se zimnicemi.

Podle Rastislava Maďara, který působí v Očkovacím centru v Ostravě-Hrabůvce a dlouhodobě se specializuje na tzv. cestovní medicínu, zemřou ročně na malárii asi tři miliony lidí na světě.

Problémem cestovatelů je, že onemocnění podceňují. „Známe případy „hrdinů“ zrazujících ostatní od užívání antimalarik s argumentem, že již v dané oblasti byli dvakrát a malárii nedostali. Následně se dovíme, že třetí návštěva je téměř stála život,“ napsal v článku Malárie - největší zabiják cestovatelů.

Do ČR si ji ročně přiveze jen velmi malé množství turistů. Příznivé ale nejsou evropské zdravotnické statistiky. Web www.zdravinacestach.cz uvádí, že ročně si malárii přiveze asi 10 tisíc cestovatelů z Evropy, přičemž procento na ni zemře.

Jihomoravští hygienici kromě malárie letos zaznamenali i žloutenku typu A, kterou si dva turisté přivezli z Egypta a Kypru. také oni zanedbali jakékoli preventivní očkování před odjezdem. Loni evidovali zdravotníci v regionu jen několik přivezených onemocnění žloutenkou typu A.

„Mezi těmito importy se často objevují nejrůznější formy průjmových onemocnění. Letošní případy jsou varováním pro všechny turisty směřující do exotických zemí. Kromě knižních průvodců je nutné studovat i doporučení hygieniků k tomu, jak si v těchto oblastech chránit své zdraví,“ dodala Vaverková.


Klíčová slova

Autoři

čtk

Související články

5.4. Malárie, možnosti prevence, profylaxe a rezistence na antimalarika
0 příspěvků
5.4. Profylaxe malárie
0 příspěvků
12.5. Cestovní medicína
0 příspěvků

Komentovat článek: Tři lidé z jihu Moravy si z dovolené v Africe…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné