Uherskohradišťská nemocnice chystá jednotný informační systém

lékař, počítač, eHealth

Nový jednotný informační a orientační systém plánuje ve svém areálu zřídit Uherskohradišťská nemocnice. Prvním krokem bude systém v novém Centrálním objektu chirurgických oborů, který bude dokončen v dubnu, na podzim by měl začít sloužit pacientům. Ve stejném stylu by potom měl být označen celý areál, řekl ČTK ředitel nemocnice Petr Sládek.

„Systém, který tady nyní je, je zastaralý,“ uvedl ředitel. Problém je podle něj například s čitelností tabulí. „Některé jsou umístěny tak, že když si je chcete prohlédnout, musíte stát ve vozovce,“ podotkl Sládek.

Orientaci v areálu si vedení nemocnice vyzkoušelo na stážistech. „Nezabloudili, byli to vysokoškoláci, ale měli problémy. Pro nás je důležité, aby se kamkoliv dostal i ten, kdo se nejhůř orientuje,“ řekl Sládek.

Konkrétní podobu nového systému určí chystaná studie. Cedule by podle ředitele měly být dostatečně velké, srozumitelné, trasy v areálu jednoznačně určené a pavilony řádně označené. „Uvidíme, jestli budou označeny písmenem, číslem nebo barvou,“ poznamenal Sládek.

Náklady na modernizaci systému ještě nejsou vyčísleny, ředitel je odhaduje na milion korun. „V projektu by systém centrálního pavilonu měl stát 300.000 korun,“ uvedl.

Do centrálního pavilonu se přestěhuje několik oddělení z nevyhovujících prostor. Bude v něm fungovat chirurgie, ortopedie, traumatologie, urologie, ORL a oční oddělení. Budou tam také jednotky intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitační lůžka, centrální operační sály s centrální sterilizací a sdružený lůžkový fond. Přibude také lékárna. S vybavením budovy bude objekt stát asi půl miliardy korun. Vzhledem ke změně režimu přijde o práci 15 zdravotníků. V areálu nemocnice přibude asi stovka parkovacích míst.

Uherskohradišťská nemocnice jako jediná z nemocnic zřizovaných Zlínským krajem loni hospodařila se ziskem, podle předběžných výsledků činil asi pět milionů korun. Ostatní nemocnice skončily ve ztrátě, u zlínské nemocnice to je asi 192 milionů korun. V letošním roce očekává hradišťská nemocnice díky nové úhradové vyhlášce příjmy až o 40 milionů korun vyšší než loni.

Ohodnoťte tento článek!