V Česku prudce přibývá chřipkových onemocnění, hlavně u dospělých

Ilustrační foto

V Česku prudce přibylo nemocných s chřipkovým onemocněním, většina regionů už se potýká s epidemií. Nemocnice a domovy důchodců vyhlašují zákaz návštěv a zavírají se mateřské školy. Zatímco v předchozím týdnu přibylo nejvíc nemocných mezi dětmi, tento týden byl nejprudší nárůst mezi dospělými.

Zlínský kraj hlásí u dospělých nárůst téměř o sto procent, v Praze stoupla nemocnost dospělých o více než 40 procent, což je nejrychlejší nárůst od roku 2010.

„Je to nastupující epidemie, která je v krajích v různých stádiích postupu. Nejhůře na tom jsou Praha, Středočeský kraj a Vysočina,“ řekla ČTK Růžena Haliřová z olomoucké krajské hygienické stanice.

Regionální epidemie hlásí kraje Pardubický, Královéhradecký, Jihočeský, Liberecký, Moravskoslezský, Jihomoravský a Zlínský, na hranici epidemie jsou kraje Plzeňský, Olomoucký a Ústecký. V posledním jmenovaném kraji ode dneška omezila návštěvy Krajská zdravotní, pod niž spadá pět největších nemocnic v kraji. Na Karlovarsku jsou počty nemocných tento týden nejvyšší od začátku roku.

Podle vedoucí protiepidemického odboru zlínské krajské hygienické stanice Hany Tkadlecové byl nárůst chřipkových nemocí ve Zlínském kraji dramatický, celkově téměř o 80 procent proti minulému týdnu. „Hranice epidemie není pevně stanovená, jde spíše o dynamiku nemocnosti, která je nyní jednoznačná,“ řekla ČTK.

Nárůst nemocnosti u dospělých je podle Zdeňky Jágrové z pražské hygieny odrazem předchozího růstu nemocnosti u dětí. „Klasicky to odpovídá, dítě zavleče infekci domů a onemocní dospělí,“ řekla ČTK.

Podle vedoucí protiepidemického odboru středočeské krajské hygienické stanice Lilian Rumlové se dá předpokládat, že počty nemocných budou v kraji stoupat, kulminace ještě nenastala. Největší nárůst nemocnosti, o 54 procent, zaznamenali v okrese Benešov, úmrtí v kraji zatím nebyla.

V Plzeňském kraji je nejvíc nemocných v Plzni, nejvíc jich přibylo na Domažlicku a severním Plzeňsku, a to shodně o 42 procent. V Praze stoupla nemocnost v průměru o 17 procent. Jihočeský kraj hlásí nárůst nemocnosti o 38 procent, kvůli chřipce zakázaly návštěvy nemocnice v Českých Budějovicích a Jindřichově Hradci, domov pro seniory Hvízdal a domov důchodců v Hluboké nad Vltavou. Objevilo se několik případů těžké chřipky, vždy ale u lidí s jiným vážným onemocněním, které chřipka zkomplikovala.

V Ústeckém kraji je nejhorší situace na Lounsku, nemocných výrazně přibylo i na Teplicku a Mostecku. Hygienici doporučují omezení návštěv v nemocnicích. Zákaz návštěv už je v Královéhradeckém kraji na jednotkách intenzivní péče a některých klinikách fakultní nemocnice, novorozeneckých odděleních a plicní klinice. Na Vysočině jsou zavřeny dvě školy, návštěvy nemohou do řady nemocnic a domovů seniorů.

V epidemii obvykle onemocní milion lidí, zemře kolem 2000 lidí, z nich sto na chřipku, ostatní na komplikace, které chřipka vyvolá u pacientů s jiným onemocněním. Očkování proti chřipce už nyní hygienici nedoporučují. Nebylo by podle nich účinné, protože se člověk může nakazit dřív, než se v těle vytvoří dostatek ochranných látek.

Ohodnoťte tento článek!