V ČR by od roku 2014 mělo být devět univerzitních nemocnic

Martin Plíšek

V Česku by od roku 2014 mělo být devět univerzitních nemocnic, mezi nimi i Univerzitní vojenská nemocnice. Vzniknou z fakultních zařízení a budou vyjmenovány v zákoně. Zrušeny mohou být jen zákonem, což je pojistka proti jejich privatizaci, řekl novinářům náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09) k zákonu, který dnes dalo ministerstvo k připomínkám.

Podle návrhu už stát nebude dotovat špatné hospodaření a politici nebudou moci zasahovat do řízení nemocnic. Zaměstnanci budou mít smluvní platy, takže státní tarify skončí.

Podle plánu by přijetí zákona mělo předcházet schválení jiné normy, kterou se optimalizují agendy ve zdravotnictví – tou také budou sloučeny dvě brněnské fakultní nemocnice do jedné. Univerzitní nemocnice by měly být čtyři v Praze – Všeobecná, Vinohrady, Motol a Vojenská a po jedné v Brně, Ostravě, Plzni, Hradci Králové a Olomouci.

„Stávající právní forma fakultních nemocnic v podobě příspěvkových organizací je již překonaná. Je naprosto nezbytné, aby nemocnice byly řízeny manažerským způsobem a za jejich hospodaření odpovídali vedoucí pracovníci,“ přiblížil důvody změny náměstek.

V čele univerzitní nemocnice by stál ředitel, kterého už by nejmenoval ministr zdravotnictví, ale správní rada složená ze zástupců ministerstva zdravotnictví, vysoké školy a kraje. Univerzitní nemocnice by měly také svou dozorčí a vědeckou radu.

Nemocnice dostanou formu neziskové organizace, zisk nebude jejich účelem, zdůraznil Plíšek. Příjmy z prodeje majetku zůstanou v rozpočtu nemocnice, už je nebudou odvádět státu. Zdravotní pojišťovny budou mít povinnost uzavřít s těmito nemocnicemi smlouvu, příjmy od pojišťoven budou smět nemocnice dát pouze na péči.

Univerzitní nemocnice budou podle návrhu součástí páteřní sítě a zároveň budou hrát klíčovou roli při výuce budoucích lékařů a vědecko-výzkumné činnosti. Nemocnice musí mít uzavřenou smlouvu s vysokou školou, která má akreditovaný studijní program nebo obor všeobecného lékařství.

Ohodnoťte tento článek!