Ve středních Čechách se při čarodějnicích zranilo nejméně 16 lidí

Letošní pálení čarodějnic ve středních Čechách si vyžádalo nejméně 16 zraněných. Z toho v šesti případech lidé doplatili na neopatrnost a popálili se. Záchranáři také vyjížděli k silně podnapilým lidem, řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Hasiči podle mluvčího Ladislava Holomčíka za celé pondělí evidují 150 událostí, což je proti běžnému dni čtyřnásobně více. Hodně je však dopoledne zaměstnával vítr, který lámal stromy a větve. Kromě toho vyjížděli k dopravním nehodám a likvidovali pár menších požárů. Záchranáři zaznamenali během filipojakubské noci 164 výjezdů. Dispečeři navíc ve 21 případech poskytli telefonicky asistovanou první pomoc, kdy radili volajícím, jak pečovat o zraněného do příjezdu sanitního vozu.

„Záchranáři jeli na pomoc deseti pacientům, kteří se při oslavách u vater zranili, a to většinou pádem, přičemž si poranili skoro vždy hlavu. V šesti případech došlo k popálení, které vyžadovalo nezbytnou péči posádek a následný transport do zdravotnických zařízení,“ shrnula Effenbergerová. Zdravotníci například na Mladoboleslavsku ošetřovali muže, který do skomírajícího ohně nalil benzin. Utrpěl popáleniny druhého stupně zhruba na 30 procentech povrchu těla a skončil ve vinohradské nemocnici.

Ve většině případů podle Effenbergerové sehrál roli alkohol. Posádky vyjely k 19 podnapilým, mezi nimiž byli i nezletilí. Na Nymbursku byla například nalezena dospívající dívka, která si ustlala na zemi. Na posádku kvůli poruchám vědomí zareagovala až při velmi důrazném oslovení. Záchranáři ji ošetřili a za asistence policie předali matce. Na Benešovsku byl také podle volajících napaden mladý muž, který byl údajně dvě minuty v bezvědomí. Při příjezdu posádky byl při vědomí, ale silně podnapilý. Záchranáři mu ošetřili poranění hlavy a poté ho přepravili do nemocnice.

Hasiči od pondělního rána do úterních 07:00 zaznamenali 18 zraněných, z toho pět při požárech. Odpoledne zápasili hlavně s požárem haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy. Větší požár byl hlášen také před pondělními 21:30 v Jesenici na Rakovnicku, kde hořela střecha rodinného domu a kůlna. Příčinou byla technická závada na elektroinstalaci, škodu vyšetřovatel na vyčíslil na milion korun. V Říčanech u Prahy před půlnocí hořel altán na zahradě jednoho z domů. „Škoda byla asi 200.000 korun, oheň se podařilo rychle uhasit,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Svoboda.

Mezi 20:00 a 22:00 hasiči přijali zvýšený počet telefonátů oznamujících požáry v přírodním prostředí. Většinou ale šlo o nenahlášená pálení v souvislosti s čarodějnicemi. Dobrovolní hasiči podle Holomčíka asistovali při pálení hlavně větších vater asi v 70 středočeských obcích. Postarali se také o závěrečné uhašení ohňů. „Úderem půlnoci se situace v kraji začala výrazně zklidňovat a hasiči zaznamenali do sedmé hodiny ranní pouze devět událostí,“ dodal mluvčí.

Ohodnoťte tento článek!